Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Карантинні перенесення строків: настільна шпаргалка

Децюра Сергій, податковий експерт
Податки & бухоблік Квітень, 2020/№ 32
Друк
На час карантину законотворці з метою підтримки бізнесу в такий важкий період вирішили дещо спростити життя суб’єктів господарювання. Наприклад, перенесли строки сплати певних податків, подання скарг тощо. Наведемо в табличній формі інформацію про те, які саме строки було продовжено чи призупинено через карантин, а які лишилися незмінними.

Запитання

Відповідь

Пояснення

Сплата податків і зборів

Чи переноситься строк сплати:

— плати за землю

Так

Строк сплати за квітень перенесено до 30.06.2020 р. (п. 524 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Фактично останнім днем сплати зобов’язань за квітень буде 26 червня.

До відома! Фіскали в інформаційному листі ДПСУ від 08.04.2020 р. № 9 зауважили, що платити зобов’язання за травень слід теж не пізніше 26 червня. Хоча за ПКУ для травня граничний строк сплати припадає на 30 червня (див. «Податки & бухоблік», 2020, № 30, с. 25)

— податку на нерухомість

Так

Строк сплати за квітень перенесено до 30 червня (п. 525 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Хоча таке перенесення не актуальне, оскільки сплата зобов’язань за ІІ квартал (куди потрапляє і квітень) припадає аж на 29 липня. Тому платники податку на нерухомість на перенесений строк сплати за квітень не зважають і платять податок за цей місяць у складі квартального платежу за ІІ квартал у загальні строки, тобто не пізніше 29 липня. З цим погодилися і фіскали в інформаційному листі ДПСУ від 08.04.2020 р. № 9 (див. «Податки & бухоблік», 2020, № 30, с. 25)

— ПДВ, акцизу, рентної плати

Ні

Скористатися звільненням від штрафів передбачених п. 521 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ не вдасться

— екоподатку

Ні

Пам’ятайте, що відповідно до п. 521 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ за несвоєчасну сплату податкових зобов’язань, якщо такі порушення будуть вчинені з 1 березня по 31 травня, штрафні санкції не застосовуються. Це не стосується тільки ПДВ, акцизу та рентної плати.

Отже, якщо на цей період припадає строк сплати податкових зобов’язань із цих податків, його можна відсунути до 31 травня.

Так, наприклад, можна перенести строк сплати екоподатку, податку на прибуток чи ЄП платниками групи 3 за І квартал 2020 року з 20 на 29 травня, а строк сплати сільгоспЄП за І квартал 2020 року з 30 квітня на 29 травня.

Хоча таке зволікання може вилізти боком. Так, наприклад, ніхто не скасовував чи призупиняв застосування адмінвідповідальності до посадових осіб підприємств

за ст. 1632 КУпАП за несвоєчасне подання платіжних доручень на перерахування сум податків і зборів (від 85 до 10 грн).

Крім того, якщо підприємство подало своєчасно звітність із цих податків, за цей період може виникнути податковий борг. Звичайно, він погаситься після сплати зобов’язань. Хоча для платника ЄП, у якого уже був податковий борг, цього краще не допускати. Наявність податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів змушує суб’єкта господарювання відмовитися від ЄП і перейти на сплату інших податків і зборів (п.п. 8 п.п. 298.2.3 ПКУ). Деталі у «Податки & бухоблік», 2019, № 19, с. 16.

Крім того, можуть бути й інші наслідки, пов’язані з виникненням податкового боргу, тому не радимо самостійно переносити строк

— податку на нерухомість за І квартал

— транспортного

податку

— ЄП групи 3

— сільгоспЄП

— податку на прибуток

— ПДФО за працівників

— ЄСВ*

Ні

Водночас запроваджено звільнення від штрафів за несвоєчасну сплату ЄСВ чи його несвоєчасне перерахування та за неповну або несвоєчасну сплату ЄСВ одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується ЄСВ, у періоди з 1 березня по 31 травня («Податки & бухоблік», 2020, № 29, с. 9).

Тому теоретично відтермінувати строки сплати ЄСВ за працівників, які припадають на звільнений від штрафів період, можна. Проте на практиці цим можуть скористатися лише ті роботодавці, які виплачують зарплату з виручки. Адже контроль банків за сумами ЄСВ при виплаті зарплати ніхто не скасовував

* Мова йде саме про переноси строків сплати ЄСВ за працівників. Те, що ФОП не сплачують ЄСВ за себе за березень — квітень, це інша історія. Детальніше — у «Податки & бухоблік», 2020, № 29, с. 9.

— ПДФО фізособами

Так

Перенесено тільки строк сплати фізособами сум ПДФО, що відображені у декларації про майновий стан (про перенесення строків її подання див. нижче). Сплатити зобов’язання за 2019 рік, відображені в такій декларації, слід не до 1 серпня, а до 1 жовтня

Подання звітності

Чи переноситься строк подання звітності з:

— екоподатку

Ні

Граничні строки подання такої звітності прямо не перенесено.

Водночас, як і у випадку із сплатою зобов’язань, платників податку звільнено й від штрафів за несвоєчасне декларування на період карантину, а саме з 1 березня по 31 травня 2020 року (п. 521 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Це звільнення не стосується порушення правил декларування ПДВ, акцизного податку та рентної плати.

Отже, теоретично платник податків може самостійно пересунути період звітування, наприклад, з екоподатку, податку на прибуток чи ЄП групи 3 за 1 квартал 2020 року (граничний строк звітування, яких припадає на 12 травня), на кінець цього місяця, тобто подати звітність 29 травня.

Крім того, пам’ятайте, що за несвоєчасне неподання звітності теоретично можуть притягнути посадових осіб підприємства до адмінвідповідальності за ст. 1631 КУпАП (від 85 до 170 грн). Тому перед тим як приймати рішення про самовільне перенесення строків подання звітності, слід урахувати, що ви свідомо йдете на порушення, тож усе добре зважте

— ПДФО (форма № 1ДФ)

— ЄП групи 3

— податку на прибуток

— ПДВ

Ні

Фокус із самостійним перенесенням дати подання, як вищезгаданих податків, здійснити не вдасться. Оскільки п. 521 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ не захищає від порушення правил декларування саме з цих трьох податків

— акцизу

— рентної плати

— декларації про майновий стан і доходи

Так

Законодавці прямо перенесли граничний строк її подання за 2019 рік з 30.04.2020 р. на 01.07.2020 р.

— ЄСВ

Ні

Строк подання цієї звітності прямо не перенесено. Маємо лише звільнення від штрафів за несвоєчасне подання ЄСВ-звітності у періоди з 1 березня по 31 травня.

Тому якщо підприємство чи ФОП забажає, то може подати ЄСВ-звітність за лютий — квітень із запізненням. Але таке перенесення суб’єкт робить на свій страх і ризик, спираючись на «карантинне» звільнення від відповідальності, а не на норми, якими переноситься строк подання ЄСВ-звітності.

Крім того, не забувайте, що адмінштраф ніхто не відміняв. А за неподання ЄСВ-звіту встановлено адмінштраф згідно із ст. 1651 КУпАП у розмірі від 510 до 680 грн. Оскільки штраф значний, то перед тим як самостійно відтерміновувати подання ЄСВ-звітності, слід усе добре зважити

Оприлюднення фінзвітності

Чи переноситься строк оприлюднення фінзвітності?

Так

Оприлюднити свою фінзвітність у 2020 році (за 2019 рік):

— підприємства, які не є емітентами ЦП, слід у період дії карантину або протягом 90 календарних днів з дня, наступного за днем його завершення, але не пізніше 31.12.2020 р.;

— підприємствам, які є емітентами цінних паперів — протягом строку, встановленого п. 7 розд. VII Закону України від 23.02.2006 р. № 3480-IV, тобто може бути розкрита до 30.04.2020 р., а після цієї дати розкривається протягом 5 робочих днів після проведення загальних зборів акціонерів і учасників ТОВ, але не пізніше 31.12.2020 р.

Детальніше про оприлюднення див. у «Податки & бухоблік», 2020, № 12, с. 9

РРО

Чи переносяться РРО-нововведення, заплановані на 2020 рік?

Так

Перенесено всі етапи поступового введення в дію нових правил роботи з РРО. Про нові строки можна дізнатися з «Податки & бухоблік», 2020, № 29, с. 12

Адміноскарження

Чи переносяться строки оскарження податкових рішень?

Так

Переносяться строки проведення процедури оскарження рішень фіскалів (крім скарг щодо законності декларування заявленого до відшкодування ПДВ та/або щодо від’ємного значення з ПДВ).

Так, на період до 31.05 2020 р. (включно) зупинено перебіг строків адміноскарження (ст. 56 ПКУ), у тому числі подання податкових скарг, а також ЄСВ-скарг, які надійшли/надійдуть до 31.05.2020 р. та/або які не розглянуті станом на 18.03.2020 р.

Вказані строки на цей період тільки призупиняються, а потім поновляться з 01.06.2020 р. з урахуванням періоду, який пройшов до такого зупинення (п.п. 528 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Деталі у «Податки & бухоблік», 2020, № 28, с. 2.

Таке призупинення стосується не тільки строків подання скарг платниками податків, а й строків прийняття рішень фіскалами, у тому числі й ЄСВ-рішень (див. інформаційний лист ДПСУ від 08.04.2020 р. № 9 // «Податки & бухоблік», 2020, № 30, с. 25).

Крім того, правило мовчазної згоди не діє. Тобто якщо фіскали мали прийняти рішення по скарзі в період з 2 квітня до 31 травня і в цей час цього не зробили, то це не свідчить про автоматичне задоволення скарги платників податків. Це ж саме стосується і рішень на скарги, не розглянуті станом на 18.03.2020 р.

ПН, АН і РК до них

Чи переносяться або продовжуються строки реєстрації:

— ПН і РК до них

Ні

Протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року не будуть застосовуватися санкції за нереєстрацію/несвоєчасну реєстрацію ПН і РК (див. «Податки & бухоблік», 2020, № 26, с. 29 та № 29, с. 5). Тому теоретично сам платник ПДВ може схитрувати і відкласти (продовжити) реєстрацію ПН і РК до кінця травня за ПН/РК, щодо яких не застосовується штраф за несвоєчасну реєстрацію.

На думку податківців, не штрафуються за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК, які датовані періодом з 16 лютого по 15 травня (див. «Податки & бухоблік», 2020, № 29, с. 5).

Утім, як застосувати це звільнення до зменшуючих РК, не зовсім зрозуміло (відштовхуватися, мабуть, потрібно від строку отримання цього РК (з урахуванням 15 днів), але тут потрібно чекати на роз’яснення податківців).

При цьому зареєструвати ПН і РК можна саме 31.05.2020 р. Річ у тому, що за звичайних умов операційний день, протягом якого можна зареєструвати ПН та РК, зазвичай триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години.

Отже, у вихідні, святкові або неробочі дні ПН і РК не реєструються.

Водночас це правило не стосується тільки випадків, коли 15-те число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день. Тоді такий вихідний, святковий або неробочий день вважається операційним днем.

31.05.2020 р. — це останній день місця, а тому незважаючи на те, що він припадає на неділю, це буде операційний день і протягом нього реєструвати ПН і РК можна.

Тим, хто забажає схитрувати і відтермінувати реєстрацію ПН і РК до кінця травня, слід урахувати, що вони мають включати дані про податкові зобов’язання у ПДВ-декларацію в тому періоді, в якому складені ПН, а от податковий кредит за такими ПН і РК доведеться чекати вашому контрагенту до дати їх реєстрації

— АН і РК до них

Ні

Водночас протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року не будуть застосовуватися санкції за нереєстрацію/несвоєчасну реєстрацію АН (див. «Податки & бухоблік», 2020, № 26, с. 29 та № 29, с. 5).

Тому теоретично сам платник акцизного податку може схитрувати і відкласти (продовжити) реєстрацію АН/РК, щодо яких порушення строків реєстрації відбудеться в період з 01.03.2020 р. по 31.05.2020 р., до кінця травня. Водночас чи вигідно це, вирішує сам платник

Чи зупиняється на період карантину блокування ПН/РК?

Ні

Жодний нормативно-правовий акт не зупиняє механізм блокування ПН і РК у ЄРПН. У тому числі не зупиняються на період карантину і строки відповіді фіскалів на подані вами розблокувальні документи (5 робочих днів), і строки подання розблокувальних документів (365 днів).

А от що стосується строків подання скарги на рішення регіональної чи центральної комісії щодо блокування ПН і РК, то тут слід пам’ятати, що на період до 31.05.2020 р. (включно) призупинено перебіг строків адміноскарження (див. вище).

Тому якщо строк подання скарги на рішення про блокування ПН і РК припадає на період з 02.04.2020 р., то платник податків може подати відповідну скаргу з урахуванням часу, що минув до такого призупинення

Чи продовжується строк включення вхідних ПН/РК у ПДВ-декларацію?

Ні

Строк на включення в ПДВ-декларацію вхідних ПН/РК, зареєстрованих у ЄРПН, що відведений п. 198.6 ПКУ, складає не більше 1095 календарних днів з дати складення ПН/РК і жодним нормативно-правовим актом не переноситься

Строки давності

Чи застосовується перенесення строків позовної давності?

Так

Продовжено на період дії карантину строки загальної і спеціальної позовної давності (ст. 257, 258, 681, 728, 786, 1293 ЦКУ). У тому числі й строки позовної давності в частині дебіторської заборгованості за товари, послуги (3 роки). Тобто на час карантину строк позовної давності призупиняється і після його закінчення поновлюється.

При цьому норма про перенесення сформульована так, що застосовується заднім числом, тобто покриває весь період карантину.

Тому, наприклад, якщо строк давності (3 роки) в частині дебіторської заборгованості минув у період карантину (тобто з 12 березня), то такий строк давності вважається не закінченим і продовжується на строк дії карантину. Отже, списати таку заборгованість з балансу можна тільки після того, як після закінчення карантину строк давності (за мінусом періоду карантину) досягне 3 років.

При цьому правила обчислення строків давності, що минули до початку карантину, залишаються незмінними. Тому якщо 3 роки минули в лютому чи до 12 березня, то строк давності за такою заборгованістю минув і її можна списати

Чи призупиняється строк позовної давності, визначений ст. 102 ПКУ?

Так

На період з 18 березня по 31 травня призупинено перебіг строків давності, передбачених ст. 102 ПКУ (п. 522 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Тобто всі строки давності, в тому числі й на проведення перевірки контролерами щодо правильності нарахування податкових зобов’язань, продовжуються на період дії карантину

Інші випадки

Чи продовжується або зупиняється дія ліцензій на час карантину?

Ні

Законодавці не продовжили і не призупинили період дії уже отриманих алкотютюнових та пальних ліцензій.

Тому отримувати і продовжувати дію ліцензій доведеться у загальному порядку.

Хоча податківці дозволяють документи на отримання чи продовження дії ліцензії подавати онлайн. А саме направити поштовим відправленнями або залишати безпосередньо в скриньці для документів у податковій.

Отримання зазначених вище документів та їх розгляд проведуть без участі суб’єктів господарювання. А інформацію про оформлені, анульовані та призупинені ліцензії розмістять на сайті відповідних податкових (kyivobl.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/412858.html).

Те ж саме стосується і отримання ліцензії на зберігання пального суб’єктами, які зберігають пальне для власних цілей на своїй території.

Вони, як ви пам’ятаєте, мали отримати ліцензію на зберігання пального до 1 квітня, щоб не потрапити на півмільйонний штраф (див. «Податки & бухоблік», 2020, № 22, с. 11. Так от, строки отримання цих ліцензій лишилися незмінними

Чи продовжено строки подання авансових звітів?

Ні

Законодавці також залишили осторонь і подання підзвітними особами авансових звітів.

Так, жодних особливих правил подання авансових звітів антикарантинні закони не містять. Отже, ці авансові звіти відряджені працівники мають подавати у загальні строки

Чи почала діяти з 1 квітня ст. 233 ПКУ про зіставлення показників?

Ні

Набуття чинності ст. 233 ПКУ відтерміновано з 1 квітня на 1 липня. Отже, запровадження тестового режиму автоматичного звіряння показань лічильників обсягів обігу та залишків пального, показників обсягів обігу спирту етилового перенесені на 3 квартал

Чи встановлено перенесення строків проведення загальних зборів учасників (акціонерів)?

Так

Скликати річні загальні збори можна:

1) для ТОВ не протягом 6 місяців, що йдуть за звітним роком (тобто не пізніше червня), а протягом 3 місяців після закінчення карантину;

2) в АТ не як за загальним правилом — не пізніше за 30 квітня року, що йде за звітним роком, а також протягом 3 місяців після закінчення карантину.

У строк протягом 3 місяців після закінчення карантину можуть зібратися і загальні збори у кредитних спілках.

Деталі див. у «Податки & бухоблік», 2020, № 28, с. 2

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі