Розраховуємо фактичну собівартість сільгосппродукції Завершується 2023 рік, а отже, наближається час підбиття сільгосппідприємствами підсумків роботи за цей звітний період. Саме аграріям ми присвятили цей тематичний номер, де розкриємо нюанси оренди земпаїв та експорту сільгосппродукції, закцентуємося на ПДВ-особливостях і застосуванні РРО тощо. А розпочнемо зі специфіки розрахунку фактичної собівартості виробленої сільгосппродукції, розподілу аграріями загальновиробничих витрат (ЗВВ), особливостей закриття рахунка 23 «Виробництво». Тож наразі говоримо про сільгоспбухоблік.
Загибель посівів у воєнний час: облік та оподаткування Через значний вплив природних факторів загибель посівів в агросфері — справа буденна. Причому донедавна до загибелі призводили в основному природні фактори (посуха, повінь, заморозки, буревії тощо), але війна додала новий неприродний техногенний фактор. Тому давайте сьогодні пригадаємо, як аграрію відобразити форс-мажорну загибель посівів в обліку і провести її оподаткування.
Продаж аграрієм власновирощеної сільгосппродукції нижче собівартості Сільськогосподарське підприємство реалізувало насіння соняшнику, вирощеного власними силами. Однак ціна продажу виявилася нижчою за фактичну собівартість такої сільгосппродукції. Які податкові наслідки з ПДВ виникають у разі збиткового продажу? Як обліковувати різницю між ціною продажу і собівартістю? Давайте зараз це з’ясуємо.
Правила оренди земділянок/паїв у фізосіб Для виробництва сільгосппродукції агротоваровиробники повинні володіти чи взяти у користування у інших осіб сільгоспугіддя. Оскільки на сьогодні більша частина сільгоспугідь належить саме фізособам-громадянам, то практично кожен аграрій бере в оренду у фізосіб-орендодавців земділянку чи пай. Тому зараз нагадаємо, як відобразити оренду сільгоспугідь у бухгалтерському та податковому обліку.
Збільшення розміру орендної плати за землю за бажанням орендаря Згідно з договором оренди орендна плата складає 8 % нормативної грошової оцінки (далі — НГО) земельної ділянки. Але керівництво підприємства, зважаючи на зростання цін, вирішило у 2023 році виплатити орендодавцям орендну плату у розмірі 12 % НГО. Але зміни у договір не вносилися. Як відобразити в обліку виплату збільшеної на 4 % від НГО орендної плати?
Експорт сільгосппродукції: реалії сьогодення Правила експорту сільгосппродукції з початку війни змінювалися неодноразово. Останні кардинальні зміни у правилах експорту почали діяти на початку листопада 2023. Тому сьогодні пробіжимося нюансами експорту сільгосппродукції.
ПДВ-особливості для аграріїв: 4 акценти Чи існують наразі якісь нюанси складання податкових накладних (ПН) і заповнення ПДВ-декларації аграріями? Що з сільгоспкритерієм безумовної реєстрації ПН та розрахунків коригування (РК)? Як сільгосптоваровиробникам враховують Таблицю даних, аби уникнути блокування ПН/РК? Про це — далі.
Продаж власної сільгосппродукції: РРО-нюанси Сільгоспвиробник планує продавати продукцію власного виробництва за готівку населенню, а також суб’єктам підприємництва, в тому числі на території села. Чи обов’язково при цьому використовувати РРО/ПРРО? Знайдемо відповідь на це запитання разом.
Оренда техніки із пальним у баку: облік, акциз, ліцензія? Сільгоспвиробник узяв в оренду техніку для збирання врожаю із пальним у баках, щоби доїхати від орендодавця до місця заправки/виконання робіт. Потім техніку було повернуто орендодавцю із певним обсягом пального. Як відображати таке пальне в обліку? Чи будуть проблеми із ліцензуванням та акцизом з реалізації пального? Давайте разом розбиратися.