Теми статей
Обрати теми

Пальне, алкоголь, тютюнові: блокування податкових накладних

Павленко Олексій, податковий експерт
Наші читачі періодично стикаються з незрозумілим блокуванням податкових накладних (ПН), в номенклатурі яких присутні підакцизні товари (пальне, алкогольні напої, тютюнові вироби). Подеколи такі дії фіскалів взагалі зупиняють господарську діяльність платників ПДВ… Які причини такого блокування ПН та чи можна його уникати? А якщо це вже трапилось, як убезпечитися на майбутнє?

«Корінь зла» — критерії

Ці проблеми, на жаль, із довжелезною «бородою», але фіскали разом із КМУ та Мінфіном їх так досі й не вирішили. Мабуть, не надто їм хочеться… ☹

Нагадуємо читачам, що Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165 (далі — Порядок № 1165) містить у додатку 3 Критерії ризиковості здійснення операцій. А при відповідності хоча б одному з таких критеріїв відправлені на реєстрацію ПН (РК) платником, який не має позитивної податкової історії, будуть заблоковані (п. 7 Порядку № 1165).

Тож коренем зла у цих проблемах, що спіткають на практиці платників ПДВ, які мають справи з підакцизними товарами, є критерії ризиковості операцій 2 та 3.

За критерієм 2 «без ліцензії». За цим критерієм блокують ПН (РК) у разі відсутності (анулювання, зупинення) ліцензій на виробництво і оптову торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними пп. 215.3.1 (спирт та алкогольні напої, у т. ч. пиво) і 215.3.2 (тютюнові вироби, у т. ч. ТВЕН)* ПКУ, стосовно товарів, зазначених платником податку в ПН/РК, поданих для реєстрації в ЄРПН. У критерії ще згадані ліцензії на імпорт та експорт таких товарів, але це — явний «атавізм», бо таких ліцензій вже давно не існує!..

* За цим критерієм не мають блокуватись ПН (РК), в яких зазначені рідини, що використовуються в електронних сигаретах (РЕС), бо вони визначені у п.п. 215.3.31 ПКУ.

За критерієм 3 «нема в Реєстрі». Тут блокування здійснюється у разі відсутності на дату складення ПН/РК актуального запису в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального щодо суб’єкта господарювання, який для реєстрації в ЄРПН подав ПН/РК, де зазначено товар (пальне) за кодами згідно з УКТ ЗЕД відповідно до п.п. 215.3.4 ПКУ.

Випадки некоректного блокування ПН (РК)

ПН із пальним. Звісно, найбільша кількість проблем на практиці виникає саме через критерій 3 «нема в Реєстрі», тобто — з ПН (РК), які містять серед своєї номенклатури коди УКТ ЗЕД підакцизного пального, зазначені в п.п. 215.3.4 ПКУ. Випадки, коли в порушення ПКУ пальне реалізує (фактично передає) не зареєстрована платником пального акцизу особа, в сучасній практиці дуже рідкісні. Тож

зараз СЕА ПДВ (через алгоритм автоматичної перевірки — СМКОР*) здебільшого некоректно автоматично блокує ПН (РК) з кодами пального, коли постачальник взагалі не повинен реєструватись платником пального акцизу

* Система моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків.

Нижче викладемо неповний перелік операцій постачання підакцизних товарів, ПН за якими система може некоректно заблокувати за цим критерієм 3 «нема в Реєстрі». Робимо це, щоб необізнаних читачів з числа неплатників акцизу попередити заздалегідь, які саме їх операції з пальним можуть викликати ПН-блокувальні проблеми.

1. Постачання пального в споживчій тарі до 5 л (включно). Оптовий чи роздрібний продаж пального у тарі такої ємності не вимагає реєстрації продавця платником пального акцизу (і наявності у нього відповідної ліцензії на торгівлю пальним). Щодо проблем незаконного блокування ПН у таких ситуаціях див., зокрема, у листах ДПСУ від 05.03.2024 № 1140/ІПК/99-00-18-01-02 ІПК та від 12.11.2021 № 4309/ІПК/99-00-21-03-02-06. Часовий період між цими листами яскраво підтверджує «бородатість» і незмінність проблеми (відсутність бажання її вирішувати). Звісно, податківці прямо не визнають некоректність алгоритму. І хоча в старому листі від 12.11.2021

фіскали радили на такі товари (пальне в тарі до 5 л) складати окремі ПН. Але блокувальної проблеми це ніяк не вирішить, однак може дещо полегшити наслідки блокування і процес розблокування…

2. Постачання олив, мастил, розчинників та інших товарів, які мають коди УКТ ЗЕД, наявні в п.п. 215.3.4 ПКУ, але при цьому такі товари не є підакцизним пальним. Нагадаємо, що у 2020 році до списку підакцизного пального додалася купа «широких» кодів УКТ ЗЕД, які включають у себе як підакцизні, так і непідакцизні позиції. Тому ті неплатники пального акцизу, хто торгує якимись непідакцизними (!) маслами, мастилами, розчинниками тощо, які підпадають під «акцизні» коди УКТ ЗЕД, можуть «вляпались» у проблеми з блокуванням. Адже СМКОР зорієнтований саме на коди і не відрізняє підакцизне від непідакцизного.

Детальніше щодо низки таких непідакцизних товарів, але — з «акцизними» кодами УКТ ЗЕД читайте: «Оливи і мастила не оподатковуються акцизом!» // «Податки & бухоблік», 2020, № 48. А щодо проблем із блокуванням ПН із такими непідакцизними товарами за критерієм 3 «нема в Реєстрі» див., наприклад, лист ДПСУ від 29.07.2021 № 2923/ІПК/99-00-09-03-02-06.

3. Продаж талонів, смарт-карток тощо на пальне— якщо в ПН зазначаються саме коди УКТ ЗЕД відповідних видів пального. Детальніше щодо «ПН-блокувальних» (та інших) проблем із такими «товарами» читайте: «Реалізація пальних талонів, смарт-/скретч-карток: проблеми» // «Податки & бухоблік», 2022, № 75.

4. Операції, за якими постачальник не здійснює фізичної передачі пального і тому не має реєструватись платником пального акцизу. Це можуть бути операції з продажу саме пального (а не пальних талонів, карток тощо) за схемами, коли пальне оминає продавця, що складає ПН. Зокрема: різні схеми із посередницькими договорами, торгівля зі складів зберігача та інші випадки торгівлі, коли пальне «їде» до покупця, оминаючи продавця. Детальніше про такі схеми «безконтактної» торгівлі пальним читайте: «Неплатник акцизу може реалізувати пальне?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 10.**

** Крім того, майте на увазі, що за деякими посередницькими схемами на придбання пального проблеми виникають не тільки із блокуванням ПН — див. «Як Верховний Суд вимагає ліцензії та «акцизної» реєстрації від посередників при купівлі пального!» // «Податки & бухоблік», 2023, № 94.

ПН із алкоголем/тютюновими. Некоректні блокування за критерієм 2 «без ліцензії» набагато рідкісніші, ніж із пальним. Справа у тому, що зараз блокувань за цим критерієм взагалі поменшало. Причина цьому — пролонгації дії до закінчення воєнного стану (плюс ще місяць), зокрема, й усіх «алкогольних» та «тютюнових» ліцензій, по яких під час воєнного стану сплив строк дії та/або не сплачено черговий платіж…

Зауважимо, що за критерієм 2 «без ліцензії» контролюється наявність ліцензій лише на виробництво та на оптову торгівлю алкоголю та/або тютюнових. Тож ПН на роздрібні постачання за цим критерієм блокуватися не повинні! Однак якщо за наявності лише «роздрібних» ліцензій хтось складе непідсумкові-щоденні ПН з «алкогольними» та/або «тютюновими» кодами УКТ ЗЕД (такі операції фактично вже будуть за межами роздрібної торгівлі/ліцензії), то система напевно ці ПН заблокує

Бувають і випадки, коли продавці столових вин «забувають» про те, що ліцензія не потрібна лише на роздрібний продаж таких вин, і система (тут коректно) блокує їхні нероздрібні ПН.

Не виключаємо, що в подальшому з не надто коректним блокуванням можуть стикнутись і малі виробництва дистилятів та/або малі виробництва виноробної продукції*

* Щодо цих нових «малих виробників» та різних преференцій для них див. (відповідно) матеріали: «Дешевий спирт і алкогольні напої: незабаром!» // «Податки & бухоблік», 2023, № 70 та «Нові алкогольні радощі: підтримка малих виноробів!» // «Податки & бухоблік», 2023, № 74.

Адже у перших (малих «спиртовиків») ліцензія на виробництво не дозволяє продавати без «торгових» ліцензій алко-напої ні оптом, ні вроздріб. А для малих виноробів ліцензія на оптову торгівлю не потрібна, лише якщо сировина вироблених алко-напоїв (вин тощо) буде власновирощеною. А от ліцензія для продажу власної продукції вроздріб малим виноробам не потрібна взагалі.

Як щодо цих «новинок» працюватиме алгоритм СМКОР, невідомо. Як невідомо і те, чи відбулися там у зв’язку із цим якісь програмні удосконалення. Тож не виключаємо проблеми з блокуванням ПН за цим критерієм 2 «без ліцензії» й у нових малих «алко-виробників» через встановлені для них доволі специфічні ліцензійні правила…

Чи можна запобігти

Як бачимо, ПН-блокувальних «підводних каменів» тут вдосталь. А чи можна якось запобігти проблемам з реєстрацією ПН (РК) із згаданими товарами?

Обговоримо деякі можливі шляхи уникнення блокування залежно від конкретних ситуацій та видів товарів.

Таблиця даних — майже панацея. На жаль, на практиці найбільш реальним способом уникнути незаконного блокування в усіх згаданих ситуаціях наразі є прийняття ДПС Таблиці даних платника податку на додану вартість (додаток 5 до Порядку № 1165). Тож

платникам ПДВ, які працюють із такими товарами, вкрай необхідно завчасно подати до ДПС Таблицю даних і добитися від податківців Рішення про її врахування

До речі, саме до цього варіанта підштовхують і самі фіскали (див. у згаданому листі ДПСУ від 05.03.2024), перекладаючи проблему із «хворої голови на здорову»…

І якщо ви раптом не потрапите до ризикових платників, врахована Таблиця убезпечуватиме вас від таких некоректних блокувань ПН (РК).

Щодо Таблиці та нюансів, пов’язаних із нею (у т. ч. щодо заповнення і подання), читайте: «Таблиця даних: правила з 08.07.2023» // «Податки & бухоблік», 2023, № 53.

Вважаємо, що не завадить разом із Таблицею даних надати фіскалам листа із чітким детальним поясненням — що за такими операціями постачальник не має реєструватись платником пального акцизу і блокування ПН (РК) за критерієм 3 «нема в Реєстрі» буде абсолютно некоректним… Гадаємо, що це їх переконає швидше прийняти вашу Таблицю.

Ті платники, кому «пропхнути» Таблицю не вдасться, напевно будуть вимушені перейматися розблокуванням ПН…

Талони, смарт-картки тощо. Щодо цих видів «близько-пальних» товарів зазначимо, що їх продавці можуть вирішити проблему через код УКТ ЗЕД, який «намалюють» в ПН на талони/картки. І хоча тут ясності немає, але на практиці просунуті продавці таких товарів, замість кодів пального, використовують код, зазначений на сайті ДФС для інших товарів — «00120». Для скретч- та смарт-карток, наприклад, також використовують коди: «8523 30 00 00» (картки з магнітною стрічкою без запису) або «8524 60 00 00» (картки з магнітною стрічкою із записом)...

Непідакцизне з акцизними кодами. Тут проблему з усілякими оливами, мастилами, розчинниками тощо, які підпадають під «загальні» коди УКТ ЗЕД для підакцизного пального, але не є підакцизними, «нетаблично» вирішити складно. Хіба що є варіант при складанні ПН на такі товари «помилитися» в кодах УКТ ЗЕД (щоб там не було кодів, зазначених п.п. 215.3.4 ПКУ). Але такий варіант, мабуть, безболісно пройде, лише якщо постачання таких товарів здійснюється на користь роздрібних торговців, або тих, хто їх використовує для власних потреб і не реалізує далі. Тобто — лише у тих випадках, коли помилкові коди в ПН можна не виправляти

Зареєструватися платником пального акцизу? Якщо госпсуб’єкт зареєструється платником пального акцизу, то його ПН (РК) за ознакою 3 «нема в Реєстрі» вже не мають блокуватися. Водночас зареєструватись може бути далеко не так просто.

Одразу зазначимо, що у більшості наших ситуацій такий номер не пройде, адже без акцизного складу (або без наявності бензовозів, які потенційно можуть бути пересувним акцизним складом) податківці платником не зареєструють. Та й акцизний склад без ємностей не зареєструють. А якщо на ньому будуть ємності, то їх необхідно обладнати лічильниками, інакше — загроза чималих штрафів за ст. 1281 ПКУ. Крім того, доведеться надсилати щоденні порожні електронні Довідки та щомісячно подавати порожні акцизні декларації (інакше — теж штрафи).

Водночас хоча такий госпсуб’єкт і буде зареєстрований платником, але за відсутності операцій, які визначені саме як «постачання пального» (у тарі більше 5 літрів та зі здійсненням фізичної передачі пального), акцизні накладні ані ним, ані на нього при такій «нереалізаційній» торгівлі пальним складатися не повинні.

Ніякого руху пального в СЕАРП у такого «платника» взагалі не буде. Тому і звітність буде порожньою і непотрібною…

Тож це — навряд чи легкий шлях вирішення блокувальної проблеми…

«Підтягнути» історію. А, можливо, варто «підтягнути» хоча б якийсь із показників податкової історії — див. додаток 2 до Порядку № 1165 (наприклад, якщо ви — платник податку на прибуток, «перегнати» залишкову вартість ОЗ за 5 млн грн) і зняти проблеми. Бо тоді критерії ризиковості операцій не спрацьовують (див. п. 7 Порядку № 1165)…

Епілог

Якщо вже «вляпались» у блокування, доведеться розблоковувати ПН (РК) за стандартною схемою (щодо розблокування див. «Як розблокувати зупинені ПН/РК» // «Податки & бухоблік», 2023, № 53). Коли такі «заблоковані» операції у вас не разові, то одразу подавайте Таблицю даних та/або пишіть листа до ДПСУ з описом ваших операцій і некоректності перевірочної програми СМКОР. Щодо автоматичного розблокування ПН, які були заблоковані до врахування Таблиці даних, читайте «Автоматичне розблокування податкової накладної після врахування Таблиці даних» // «Податки & бухоблік», 2023, № 53 (ср. ).

Окремо висловимося (без «нецензурки» ☺) щодо недолугості цього критерію 3 «нема в Реєстрі». Він писався ще під старе законодавство, але як «перехідний червоний прапор» кочував по всіх Порядках блокувань ПН і, на жаль, «дожив» до наших днів*. Нагадаємо, що тоді (а цей критерій з’явився ще до 01.07.2019) визначення «реалізація пального» для цілей пального акцизу в ПКУ було зовсім іншим (більш «традиційним»). А цей критерій з тих пір (навмисно?) так і не змінили. Але як ми показали, він зараз здебільшого заважає працювати свідомим платникам податків!

* Цю «архаїчність» підтверджує і зміст критерію 2, у якому й досі згадуються ліцензії на імпорт та експорт, згадки про які давно вже видалені з інших нормативів…

Тож, панове з КМУ, Мінфіну, ДПСУ, давно вже час припинити таке безглуздя, відмінити цей «атавізм»-критерій і не заважати працювати бізнесу у наших надто важких умовах/реаліях!..

Висновки

  • ПН та РК за деякими, абсолютно законними операціями блокуються СЕА ПДВ з причини недотримання критеріїв ризиковості операцій: номер 3 (щодо операцій з пальним) та 2 (щодо операцій з алкоголем та тютюновими).
  • Під некоректне блокування підпадають ПН (РК) за операціями з постачання: пального в споживчій тарі до 5 л (включно); олив, мастил, розчинників та інших товарів, які мають коди УКТ ЗЕД, однакові з підакцизними товарами; талонів, смарт-карток тощо; пального без фізичної передачі (коли пальне «оминає» продавця). А також — деякі операції із алкоголем та/або тютюновими.
  • Найбільш реальним способом уникнути незаконного блокування в усіх згаданих ситуаціях є прийняття ДПС Таблиці даних. Або можна «підтягнути» якийсь показник податкової історії.
  • Щодо продажу талонів/карток на пальне, то блокування можна уникнути, зазначаючи в ПН спеціальні коди УКТ ЗЕД (а не коди пального).
  • Можна спробувати зареєструватися платником пального акцизу, тоді ПН (РК) за ознакою 3 «нема в Реєстрі» вже не мають блокуватися. Водночас зареєструватись зможуть далеко не всі, а якщо в когось і вийде, то виникне купа супутніх проблем, не кращих за блокування ПН.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі