Послідовність дій при ризиковості та блокуванні ПН Завдання кожного платника податків — правильно платити податки. Тут потрібно знайти золоту середину: і так, щоб себе не обрахувати, і так, щоб держава отримала те, що їй належить. Без поповнення бюджету утримання армії неможливе. Тому в цьому номері ми не розповідатимемо про нехай і законні, але на сьогодні, прямо скажемо, аморальні схеми оптимізації сплати податків. Поговоримо про ті прийоми, які, швидше, допомагають не схибити, дають можливість простіше вести податковий облік, протистояти беззаконню перевіряючих. Ітиметься про два податки: ПДВ і податок на прибуток. Розпочнемо з ПДВ, а саме з тих прийомів, які можна використовувати у сфері блокування ПН/РК.
Йдемо від компенсуючих та подвійних податкових зобов’язань Деякі маневри не просто не суперечать законодавству, а й прямо дозволені податківцями. Причому вони самі не раз про них говорили у роз’ясненнях та консультаціях. Проте з’ясовується, що далеко не всі бухгалтери про них знають. У цій публікації поговоримо про те, як уникнути зайвих компенсуючих податкових зобов’язань (ПЗ), пов’язаних з нібито негосподарською та неоподатковуваною діяльністю.
Блокування податкових накладних та як із ним боротися Кожен платник ПДВ, в якого було заблоковано ПН/РК, знає, як багато часу і сил слід витратити на їх розблокування. Тому, щоб використати цей час на інші, більш важливі справи, кожному платнику ПДВ варто вживати різних превентивних заходів, які б мінімізували ризики блокування його ПН/РК. Про те, які це заходи, ми й поговоримо далі.
Як боротися з копійками в ПДВ-обліку Напевно, кожен бухгалтер хоча б раз стикався з ситуацією, коли сума ПДВ у податковій накладній «не йде» на копійки з первинкою внаслідок заокруглень. Як боротися з копійчаними розбіжностями? Як бути, якщо постачальник вже зареєстрував ПН, яка не відповідає первинці на копійки?
Як, для чого і коли можна дробити ПН/РК У певних випадках складання «дрібних» податкових накладних (ПН) може бути вигідним для платника. Наприклад, щоб обійти блокування. Але з таким дробленням потрібно бути обережними. Адже це можна робити тільки з оглядкою на правила складання ПН. В яких випадках може бути доцільно подробити ПН та за яких умов можна так зробити — про це піде мова в статті.
Зобов’язання одного періоду занижені, іншого завищені: чи можна самовиправитися, не відволікаючи кошти? Трапляються ситуації, коли внаслідок допущеної помилки в декларації одного періоду податок виявляється заниженим, а в іншому періоді — завищеним. За загальним правилом при поданні УР з виправленням заниження податку треба сплатити суму недоплати та самоштраф. Звісно, це відволікає обігові кошти. А чи можна в цьому випадку виправити заниження без доплати?
Як довести реальність угоди Бувають випадки, коли під час перевірок податківці починають говорити, що та чи інша операція є безтоварною. Здебільшого такі висновки спрямовані на те, щоб змусити компенсувати отриманий податковий кредит з ПДВ чи навіть зняти якісь суми з витрат. Про те, як слід боротися із таким свавіллям податківців, і поговоримо далі.
Як сховати збитки і управляти фінрезультатом В умовах війни не дивно, що підприємства у бухгалтерському обліку виходять на збитки. Проте не всі хочуть їх показувати у звітності. Адже податківці косо дивляться на від’ємний фінрезультат у декларації з податку на прибуток. Чи можна якимось чином сховати (мінімізувати) витрати, щоб вони не потягли за собою збитки? Наведемо шляхи виходу із ситуації, які, крім досягнення цілі, на жаль, мають і свої недоліки. Заразом покажемо, як управляти фінрезультатом за допомогою законних бухінструментів.
Витрати не в тому періоді: чи врятує наростаючий підсумок? Досить часто прибутківці не показують витрати у поточному звітному періоді, а відображають їх потім — у наступному. Наприклад, квартальний платник податку на прибуток не врахував витрати на комунальні послуги в декларації за півріччя 2024 року. Чи можна не виправляти помилку, а показати ці витрати в поточній декларації за три квартали 2024 року (щоб зменшити поточний податок на прибуток)? Давайте зараз з’ясуємо, чи можна так вчинити та у чому тут небезпека.
Маніпуляції із розподілом загальновиробничих витрат Через війну багато підприємств вимушені скоротити обсяги свого виробництва. Як наслідок, доводиться переглядати нормальну потужність та базу розподілу загальновиробничих витрат (ЗВВ). А це напряму впливає на фінрезультат звітного періоду. У чому тут сіль?
Немає контрагентської первинки — використовуємо самоакт Поширена ситуація, коли час закривати місяць / квартал / рік, а первинних документів від постачальників і досі немає. Дуже багато бухгалтерів просто не відображають цю операцію в бухобліку до того моменту, поки контрагентська первинка не надійде. Особливо щодо первинки на послуги (хоча іноді й товарів) та коли справа стосується витрат. Адже відомо, як прискіпливо податківці дивляться на первинку за витратами. На поміч у цих випадках прийде так званий самоакт. Про цю фішку зараз і поговоримо.