Компенсація відпустки у 2024 році: рік без заробітку До нас звернулись із таким запитанням. Якщо у 2024 році звільняється працівник, який не мав заробітку у 2023 році, то який посадовий оклад брати для розрахунку суми відпускної компенсації: дійсний на дату звільнення чи той, що діяв у 2023 році? Ситуація виявилась досить поширеною. Тож розберемо різні її варіації.
Компенсація відпустки у 2024 році: працівник-новачок Запитань з приводу компенсації відпустки ніколи не буває забагато. Тож ми продовжуємо відповідати на них. І сьогодні настала черга працівників, які працювали менше року.
Вичитані години за час простою: чи оплачувати викладачу ЗВО? Викладач закладу вищої освіти (далі — ЗВО) має вчене звання професора та науковий ступінь доктора наук. Після закінчення простою, оголошеного у закладі освіти, керівник зобов’язав викладача вичитати години навчального навантаження, що були заплановані за розкладом на період простою. Чи потрібно оплачувати такі години?
Мобілізований педпрацівник: заповнюємо Д1 за грудень 2023 року Педпрацівника було мобілізовано 20.02.2023. З 24.12.2023 за таким працівником не зберігається середній заробіток. Із зазначеної дати заклад освіти за ним зберігає лише місце роботи та посаду. Як правильно у цьому випадку заповнити Д1 Об’єднаного звіту за грудень?
Стипендії аспіранта та докторанта: визначаємо розмір з 1 січня 2024 року Внаслідок зростання* окладів працівників за ЄТС з 01.01.2024 потрібно переобчислити розміри академічної стипендії аспіранта і докторанта. У цій статті наведемо вже розраховані розмірі академстипендій для вищезазначених категорій стипендіатів.
Відпускний стаж для щорічної відпустки: рахуємо за новими правилами після 24.12.2023 24.12.2023 набули чинності зміни в законодавстві щодо відпусток, передбачені Законом України від 22.11.2023 № 3494-ІХ (далі — Закон № 3494). У зв’язку з цим розширено перелік періодів, які не формують відпускний стаж працівника. Тож давайте розбиратися, які періоди тепер будуть зараховуватися у відпускний стаж для щорічної відпустки.
Відпускний стаж для щорічних додаткових відпусток Деякі категорії працівників мають право на щорічні додаткові відпустки. Проте стаж, який дає право на такі відпустки, формують зовсім інші періоди, ніж ті, що зараховуються до відпускного стажу для щорічних основних відпусток. Які саме? Розкажемо далі.
Надбавка за складність та напруженість: нюанси встановлення працівникам соцзахисту Соціальному працівнику терцентру встановлені підвищення посадових окладів на 15 % за шкідливі умови праці та на 20 % за обслуговування осіб із зниженою руховою активністю. Чи можна такому працівнику встановити надбавку за складність та напруженість у роботі?
Вихідна допомога: кому, коли і скільки Звільняючи працівника, слід пам’ятати, що в деяких випадках йому потрібно виплатити вихідну допомогу. Кому, коли та скільки? Ось вам зручна шпаргалка.
Вихідна допомога: практичні ситуації Із загальними правилами виплати вихідної допомоги ми вас познайомили у статті «Вихідна допомога: кому, коли та скільки» // «Оплата праці», 2024, № 2*. Тепер візьмемо кілька окремих випадків і визначимось, чи потрібно в них платити вихідну допомогу.
Вихідна допомога: рахуємо на прикладах В яких випадках та в якому розмірі виплачують вихідну допомогу, ми вже розібрались у попередніх статтях*. А тепер настав час обговорити правила розрахунку розміру цієї виплати. І зробимо це на конкретних прикладах.
Підвищення окладу заднім числом: чи перераховувати розмір «оздоровчих»? Працівнику бюджетної установи (12-й тарифний розряд за ЄТС) 10.01.2024 була надана щорічна відпустка тривалістю 14 к. дн. До відпустки йому була виплачена допомога на оздоровлення в розмірі окладу — 6133 грн. Після набрання чинності постановою № 23* оклад працівника було підвищено до 6773 грн. Таке підвищення відбулось заднім числом з 01.01.2024. Чи потрібно у зазначеному випадку донарахувати суму «оздоровчих» до нового розміру окладу?