Дооцінка основних засобів з нульовою залишковою вартістю

Друк

Добридень! На нашому підприємстві є основний засіб, який уже повністю замортизований, але продовжує експлуатуватися. Ми хочемо зробити дооцінку цього ОЗ на 4000 грн. Як провести цю операцію в «1С:Бухгалтерії 8»?

І. Заклада, м. Кривий Ріг

Відповідає Вероніка НЕКРАСОВА

 

Дооцінку ОЗ в «1С:Бухгалтерії 8» оформляють за допомогою документа «Переоцінка ОЗ». Розглянемо роботу з ним на прикладі.

Приклад

У підприємства ТОВ «Добро» на балансі значиться ОЗ «верстат фігурного плетіння», який було введено в експлуатацію 01.01.2010 р., строк корисного використання — 5 років. Первісна вартість ОЗ — 10 тис. грн. На початок 2013 року цей ОЗ був повністю замортизований, але продов­жує експлуатуватися. У зв’язку з цим на підприємстві було прийнято рішення про дооцінку цього ОЗ на 4000 грн.

При відображенні дооцінки ОЗ в «1С:Бух­галтерії 8» порядок дій буде таким:

1. Заходимо до меню «ОС → Переоценка ОС» і в журналі, що відкрився, створюємо новий документ.

2. Заповнивши шапку документа, у табличній частині на закладці «Основные средства» зазначаємо ОЗ, що підлягає переоцінці. Щоб вартість ОЗ на момент переоцінки було внесено до документа автоматично, натискуємо на кнопку «Заполнить → Для списка ОС».

3. Як видно на рис. 1, при автоматичному заповненні документа у нас заповнилися реквізити «Первоначальная стоимость», «Накопленная амортизация». В обох реквізитах зазначено суму в 10000 грн. Реквізит «Остаточная стоимость» залишився порожнім. Це пов’язане з тим, що при введенні в експлуатацію не було вказано ліквідаційну вартість для ОЗ. Передбачалося, що на кінець строку експлуатації вартість ОЗ дорівнюватиме нулю.

Оскільки залишкова вартість — нульова, сума в реквізиті «Индекс переоценки» дорівнює 1. Як ви пам’ятаєте, індекс розраховується як співвідношення справедливої (переоціненої) вартості до залишкової вартості ОЗ на момент переоцінки.

4. У реквізиті «Справедливая стоимость» проставляємо вручну суму дооцінки, у нашому прикладі це 4000 грн. (рис. 2). Реквізит «Сумма переоценки остаточной стоимости» буде заповнено автоматично. У ньому буде зазначено суму у 4000 грн. (справедлива вартість ОЗ — залишкова вартість, рис. 2).

5. Сума в реквізиті «Стоимость для вычисления амортизации» також буде розрахована автоматично і дорівнюватиме 14000 грн. (первісна вартість ОЗ + сума дооцінки) згідно з абзацом другим п. 17 П(С)БО 7.

6. У реквізиті «Ликвидационная стоимость (БУ)» обов’язково зазначаємо ліквідаційну вартість для переоціненого ОЗ (рис. 2).

7. На закладці «Счета учета» заповнюємо реквізити «Счет затрат», «Субконто 1» і «Счет доходов», «Субконто 1» (рис. 3).

8. Документ можна проводити.

Результати першої дооцінки також відображаються згідно з п. 19 П(С)БО 7. Так, сума дооцінки збільшує додатковий капітал підприємства та відображається по кредиту субрахунку 423 «Дооцінка активів» рахунка 42 «Додатковий капітал».

У результаті переоцінки об’єкт ОЗ значитиметься в обліку підприємства за новою залишковою вартістю (рис. 4). Це, у свою чергу, означає, що нарахування амортизації відбуватиметься вже виходячи з нової (переоціненої) вартості об’єкта.

У податковому обліку сума переоцінки, проведеної відповідно до П(С)БО 7, не відображається. Це випливає з положень п. 152.10 ст. 152 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI, відповідно до яких якщо платник податку приймає рішення про уцінку/дооцінку активів згідно з правилами бухгалтерського обліку, то така уцінка/дооцінка з метою оподаткування не змінює балансову вартість активів і доходи або витрати такого платника податку, пов’язані з придбанням зазначених активів.

Амортизація для такого ОЗ розраховується стандартно, за допомогою документа «Закрытие месяца», у місяці, наступному за місяцем дооцінки. При розрахунку амортизації враховується строк експлуатації, який було встановлено для ОЗ до проведення дооцінки.

Якщо ж після дооцінки ви вирішили змінити строк корисного використання ОЗ, зробити це можна за допомогою документа «Изменение параметров начисления амортизации» (меню «ОС → параметры амортизации»).

 

Успіхів у роботі!

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі