«1С:Бухгалтерия 8»: принципи обліку ОЗ, МНМА, МШП і МНА

Друк

У цій статті будуть розглянуті основні принципи обліку необоротних активів та малоцінних і швидкозношуваних предметів (МШП) у типовій конфігурації.

 

Ядвіга Сорокіна, провідний консультант-аналітик із впровадження систем на базі «1С:Предприятие 8», впроваджувальний центр ABBYY Україна

 

У типовій конфігурації передбачено три підсистеми обліку необоротних активів:

— основні засоби;

— малоцінні активи;

— нематеріальні активи.

Основним принципом обліку є використання спеціального документообігу підсистем. Інформація про необоротні активи зберігається в регістрах відомостей. Облік циклу використання необоротних активів потрібно описувати за допомогою спеціальних документів.

Для коректного обліку надходження необоротних активів документ «Поступление товаров и услуг» оформляється з видом операції «Оборудование». На закладці «Оборудование» вказується обладнання, МШП враховуються на закладці «Товары» (рис. 1).

 

 

Шаблони проводок обліку витрат з амортизації необоротних активів та списання малоцінних предметів описані за допомогою довідника «Способы отражения расходов по амортизации», в якому описана аналітика витрат з амортизації. Кожен рядок табличної частини цього довідника визначає сукупність параметрів для віднесення витрат з амортизації на витрати. У тому випадку, якщо введено кілька рядків, витрати з амортизації будуть розподілені за рядками (способами) відповідно до коефіцієнтів розподілу. Коефіцієнти розподілу вказуються в кожному рядку. У разі якщо в табличній частині зазначений тільки один рядок (тобто заданий тільки один спосіб), слід установлювати коефіцієнт, який дорівнює одиниці.

На рис. 2 вказано спосіб для цеху № 1 з розподілом на 91 і 231 рахунки рівними частинами, оскільки коефіцієнти дорівнюють одиниці.

 

 

Для кожного об’єкта обліку при введенні в експлуатацію призначається один зі способів відображення витрат з амортизації. За необхідності у процесі експлуатації необоротного активу спосіб відображення витрат може бути змінений (призначений інший).

У системі відстежується податкове призначення необоротних активів. Якщо актив не буде використовуватися у господарській діяльності, то при оприбуткуванні встановлюється податкове призначення «Необл НДС, нехоз» (не оподатковуваний ПДВ, використовуваний у негосподарській діяльності). При введенні в експлуатацію актив буде враховуватися як невиробничий (рис. 3), і в довіднику «Способы отражения затрат по амортизации» має бути зазначене податкове призначення «Нехоз. д-сть» (негосподарська діяльність). У податковому обліку амортизація нараховуватися не буде.

 

 

При нарахуванні амортизації за бухгалтерським і податковим обліками документом «Закрытие месяца» (меню «Операции → Регламентные операции») програма автоматично розподілить суму амортизації за правилами, заданими в документі «Ввод в эксплуатацию основных средств (ОС)» (див. рис. 3).

Спосіб обліку поточних ремонтів і витрат на поліпшення необоротних активів (НА) у бухгалтерському та податковому обліках може відрізнятися. Але в типовому рішенні передбачена можливість установити однаковий порядок відображення витрат у податковому та бухгалтерському обліках. Зробити це можна в налаштуваннях облікової політики організації (меню «Предприятие → Учетная политика организаций») за допомогою опції «Увеличивать стоимость ОС в БУ на сумму улучшения в порядке, установленном НКУ».

Якщо прапорець навпроти цієї опції встановлений, то при поточному ремонті ОЗ у бухгалтерському обліку:

— сума витрат на поліпшення ОЗ у межах норм (10% балансової вартості ОЗ на початок року) відноситься на рахунки витрат;

— сума витрат на поліпшення ОЗ понад норми збільшує первісну вартість ОЗ.

Таким чином, при модернізації та поточному ремонті вартість ОЗ у бухгалтерському та податковому обліках збільшується на одну і ту ж суму. Забезпечується можливість співпадання бухгалтерської та податкової вартості ОЗ.

Основним принципом обліку малоцінних активів є принцип перенесення 100% їх вартості на витрати при переданні в експлуатацію. Для опису правил і параметрів обліку малоцінних активів після введення в експлуатацію використовується довідник «Назначения использования». В елементі довідника зазначені параметри обліку малоцінки (рис. 4).

 

 

У документі «Передача малоценных активов в эксплуатацию» обов’язково вказується посилання на елемент довідника.

Для обліку малоцінних необоротних матеріальних активів (МНМА) в конфігурації на вибір користувача надається можливість двох варіантів відображення в обліку:

— пооб’єктний облік через підсистему основних засобів;

— кількісний облік через підсистему малоцінки.

Порівняння принципів пооб’єктного та кількісного обліків малоцінних активів:

 

Показник

Пооб’єктний облік

Кількісний облік

Рахунки обліку

1111, 1121

1112, 1122

Довідник картки малоцінного активу

«Основные средства»

«Номенклатура»

Документ прийняття до обліку

«Ввод в эксплуатацию ОС»

«Передача малоценных активов в эксплуатацию»

Метод амортизації

50% — 50%, 100%

100%

Присвоєння інвентарного номера

да

нет

Документи обліку

Документи підсистеми основних засобів

Документи підсистеми малоцінних активів

 

Облік нематеріальних активів ведеться тільки за допомогою спеціалізованого документообігу й тільки пооб’єктно.

Такими є основні принципи обліку необоротних активів. У наступній статті розповімо  про продаж основних засобів.

 

 

Реклама
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі