Ми стали платником ПДВ: як відобразити це в «1С:Бухгалтерії 8»

Друк

У цій статті розповімо про процедуру, яку бухгалтеру потрібно виконати у програмі «1С:Бухгалтерія 8» у зв’язку з тим, що його підприємство отримало статус платника ПДВ. Раніше підприємство було тільки платником податку на прибуток.

Євген САЗОНОВ, консультант «Б & К»

 

Незначні зміни в обліковій політиці

Розпочати процес змін необхідно зі схеми оподаткування підприємства у програмі. Для цього нам потрібно зайти до регістру відомостей «Учетная политика организаций». Зробити це можна як мінімум двома способами. Перший — у головному меню програми: «Предприятие → Учетная политика → Учетная политика организаций». Другий спосіб потрапити до потрібного регістру відомостей передбачає роботу з Панеллю функцій (дуже зручний інструмент). Запустити її можна, натиснувши в головному меню програми на кнопку  На панелі, що відкрилася, вибираємо закладку «Предприятие» і натискуємо на іконку «Учетная политика организаций».

В обох випадках з’явиться вікно зі списком облікових політик підприємств. Для того щоб змінити поточну облікову політику, що застосовується на сьогодні підприємством, подвійним клацанням миші відкриваємо запис із діючою обліковою політикою. У вікні «Учетная политика организаций» (рис. 1) ми побачимо, яка схема оподаткування застосовується на конкретний момент. У нашому випадку це «Налог на прибыль» (рис. 1).

Для зміни застосовуваної схеми оподаткування в реквізиті «Схема налогообложения» натиснемо на кнопку вибору (або на клавіатурі на кнопку «F4»). У результаті відкриється вікно «Справочник Схемы налогообложения» (рис. 1), у якому вибираємо схему «Налог на прибыль и НДС».

Якщо статус платника ПДВ отримало підприємство, що перебуває на єдиному податку, то йому потрібно вибрати схему «Единый налог и НДС».

Після цього в реквізиті «Схема налогообложения» зміниться значення з «Налог на прибыль» на «Налог на прибыль и НДС».

Важливо! У вікні «Учетная политика организаций» необхідно задати дату, з якої застосовуватиметься нова облікова політика (рис. 1).

Зверніть увагу на закладку «Оформление налоговых документов»: на ній — настройки, що відповідають за нумерацію податкових накладних та коригувань до них (рис. 2). Рекомендуємо в цій закладці поставити прапорець у полі «Вести помесячную нумерацию налоговых документов». Цю дію необхідно здійснити для дотримання правил ведення обліку податкових документів, зокрема «Налоговых накладных» і «Приложения 2 к налоговой накладной». У результаті в кожному місяці нумерація податкових накладних починатиметься з першого номера. Для збереження змін натиснемо на кнопку «ОК».

 

Оновлюємо реєстраційні дані

Наступний етап — додавання реєстраційних даних зі свідоцтва про ПДВ до вже наявних реквізитів підприємства. Згодом ці дані використовуватимуться при формуванні податкових накладних, що виписуються покупцям.

На панелі функцій повертаємося на закладку «Предприятие» і натискуємо на іконку «Организации» або заходимо до головного меню «Предприятие → Организации». При цьому відкривається список організацій, щодо яких ведеться облік у цій програмі. Подвійним клацанням миші вибираємо зі списку потрібну організацію. У вікні «Организация» (рис. 3) на закладці «Коды организации» ми повинні заповнити такі реквізити: «ИНН» та «Номер свидетельства». У полі «На дату:» необхідно задати дату, що відповідає даті реєстрації підприємства платником ПДВ (зі свідоцтва про ПДВ). Для збереження змін натискуємо на кнопку «ОК».

 

Нові договори

Після того як наше підприємство стало платником ПДВ, потрібно належним чином настроїти облік розрахунків з контрагентами, а розпочати слід із договорів клієнтів. У головному меню вибираємо «Продажа → Контрагенты», відкриваємо картку клієнта, що нас цікавить, і переходимо на закладку «Счета и договоры». У підрозділі «Договоры контрагентов» натискуємо на кнопку «Добавить (Ins)» (рис. 4). У вікні «Договор контрагента: Создание», що відкрилося, заповнюємо такі обов’язкові реквізити: «Наименование», «Номер», «от». У нашому випадку в полі «от» потрібно вказати дату, що відповідає даті, зазначеній у свідоцтві про ПДВ (рис. 4).

Далі переходимо на закладку «Счета учета», вкладка «Учет НДС». У цій закладці програма автоматично заповнила рахунки обліку ПДВ, а також присвоїла нове податкове призначення, що використовуватиметься при продажу товару, — «Обл. НДС» (рис. 5). Для збереження змін натискуємо на кнопку «ОК».

Якщо запропонована програмою схема обкладення ПДВ не підходить для вашого підприємства, тоді необхідно заповнити закладку «Учет НДС» вручну. Для цього потрібно натиснути на кнопку «Настроить счета учета». Програма запропонує на вибір настроїти рахунки обліку для цього договору або для всіх договорів та контрагентів усіх організацій, щодо яких ведеться облік у програмі (рис. 5).

У вікні «Счета учета расчетов с контрагентами» на закладці «Счета учета НДС» можна задати будь-яку схему обліку ПДВ, що допускається чинним законодавством на момент установлення (рис. 5).

Рекомендуємо створити нові договори, в яких буде настроєно параметри обліку ПДВ, для всіх контрагентів вашого підприємства. Щоб уникнути порушень, пов’язаних із правилами ведення податкового та бухгалтерського обліку, з того моменту, як підприємство стало платником ПДВ, усі операції необхідно здійснювати за новими договорами. Старі договори слід закривати в міру виникнення «другої події», тобто в міру надходження всіх необхідних документів від клієнтів за попередні операції, які було проведено ще до періоду набуття статусу платника ПДВ.

 

Змінити податкове призначення

Ще один момент, що потребує особливої уваги, — це податкове призначення запасів. За допомогою податкового призначення програма відстежує «цільове» використання запасів. У підприємства — неплатника ПДВ усі товари оприбутковуються з податковим призначенням «Необлагаемая НДС, любая хозяйственная деятельность» або «Необлагаемая НДС, не хоз.», відповідно і списати їх можна лише за цим податковим призначенням. Тому податкове призначення запасів потрібно буде змінити. Для цього в головному меню вибираємо «Налоговый учет → Изменение налогового назначения запасов». Документ змінює бухгалтерську собівартість запасів, а також здійснює коригування сум витрат і сум податкового кредиту (податкових зобов’язань) з ПДВ у випадках, коли зміна цільового призначення запасу впливає на можливість віднесення витрат, пов’язаних з придбанням, на витрати та/або права включення сум сплаченого постачальнику ПДВ до податкового кредиту.

Методика заповнення документа така. До табличної частини необхідно внести необхідну номенклатуру, зазначити її кількість і нове цільове призначення (реквізит «Новое нал. назн. (НДС)» — рис. 6). Далі можна автоматично підібрати партії товарів у податковому обліку за допомогою кнопки «Заполнить по партиям». Зверніть увагу, що документ не буде проведено без зазначення в кожному з рядків табличної частини документа оприбуткування, крім випадку, коли метод списання партій у податковому обліку ведеться за середньою ціною.

Далі необхідно перевірити метод коригування податкового кредиту, суму ПДВ та суми витрат. Кнопка «Обновить суммы» дозволяє заповнити суми в рядках табличної частини. Інформація для заповнення береться з регістру податкових партій товарів на складах. Після того як документ повністю заповнено і суми в ньому перевірено, проведемо його.

Крім того, податкове призначення потрібно змінити і для основних засобів (документ «Изменение налогового назначения ОС»).

Це чотири основні кроки, які слід зробити в тому разі, якщо підприємство стає платником ПДВ.

 

Сподіваємося, цей матеріал допоможе вам розібратися в такій не зовсім простій перехідній процедурі, як отримання статусу платника ПДВ, оскільки від правильних дій бухгалтера залежить коректний облік ПДВ у наступних податкових періодах.

Реклама
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі