«1С:Бухгалтерия 8»: продаж основних засобів

Друк

 

 

Як і було обіцяно в попередньому номері, сьогодні ми поговоримо про відображення операцій, пов’язаних із продажем основних засобів (ОЗ).

 

Ядвіга Сорокіна, провідний консультант-аналітик із впровадження систем на базі «1С:Предприятие 8», впроваджувальний центр ABBYY Україна

 

Описуючи операцію продажу ОЗ, варто звернути увагу на використання спеціальних документів для її відображення в інформаційній базі. Безпосередньо продаж може проходити в один або два етапи. Якщо прийнято рішення про продаж, але ще необхідно знайти покупця й оформити документи, через що не вдається здійснити цю операцію протягом одного місяця, то оформляється документ «Подготовка к передаче ОС». Цим документом оформляються операції нарахування амортизації за поточний місяць, установлення ознаки припинення нарахування амортизації, списання з рахунка обліку первісної вартості ОЗ нарахованої амортизації та перенесення залишкової вартості на рахунок 286 «Необоротные активы и группы выбытия, удерживаемые для продажи». Розглянемо роботу з цим документом на прикладі.

Приклад. У липні був придбаний верстат вартістю 6000 грн, у тому числі ПДВ 1000 грн. У цьому ж місяці він уведений в експлуатацію. Строк використання верстата — 50 місяців. Спосіб амортизації обраний прямолінійний.

Із серпня документом «Закрытие месяца» нараховувалася амортизація в розмірі 100 грн. У листопаді було прийнято рішення продати верстат.

 

Щоб вивести ОЗ з експлуатації та перевести до необоротних активів, призначених для продажу, оформляємо документ «Подготовка к передаче ОС» (рис. 1). Вибираємо в табличній частині документа відповідний ОЗ (у нашому випадку це «Станок») і заповнюємо облікові дані за допомогою кнопки «Заполнить», варіант «для списка ОС».

 

 

У табличній частині документа будуть автоматично заповнені:

— первісна вартість ОЗ у бухгалтерському та податковому обліках (5000 грн);

— сума накопиченої амортизації в БО і ПО до моменту оформлення документа (за три місяці експлуатації, 300 грн);

— сума амортизації за листопад (100 грн);

— зафіксована залишкова вартість основного засобу (4600 грн) (див. рис. 1).

Після проведення документ сформував проводки з нарахування амортизації за листопад (100 грн), списання амортизаційних нарахувань, списання залишкової вартості ОЗ на 286 рахунок «Необоротные активы и группы выбытия, удерживаемые для продажи» (див. рис. 2).

 

 

Продаж ОЗ відображаємо за допомогою документа «Передача ОС». Якщо документ створюється на підставі документа «Подготовка к передаче», то формуються тільки проводки з реалізації. Заповнення табличної частини документа проводиться за допомогою кнопки «Заполнить». У реквізиті «Схема реализации» потрібно вказати «Необоротные активы» (рис. 3).

 

 

Якщо вартість реалізації перевищує залишкову вартість ОЗ, то документом «Передача ОС» у бухгалтерському обліку формуються проводки з нарахування доходів від реалізації необоротного активу та списання залишкової вартості ОЗ. У податковому обліку нараховуються тільки доходи на різницю між вартістю продажу та залишковою вартістю ОЗ. Звертаємо увагу, що в ПО за кредитом 712 відображається сума доходу з ПДВ, а за дебетом відображається сума ПДВ (рис. 4).

 

 

У «Декларації про прибуток» сума доходу відображається в Додатку ІД вже без ПДВ — 2900 грн (4400 - 1500).

Якщо ОЗ продається за ціною менше залишкової вартості, то в податковому обліку будуть витрати в розмірі різниці собівартості ОЗ (рис. 5).

 

 

Різниця між вартістю продажу та балансовою вартістю ОЗ відображена за 9 класом рахунків і потрапляє до Додатка ІВ Декларації про прибуток. Вартість продажу без ПДВ — 3000 грн (3600 грн - 600 грн), залишкова — 4600 грн. Відповідно, 1600 грн — це витрати в податковому обліку.

Коли передання ОЗ здійснюється за балансовою вартістю, то в податковому обліку не виникає різниці між вартістю продажу та балансовою вартістю і, відповідно, між вартістю доходів або витрат у податковому обліку.

Якщо передання основного засобу відбувається в один етап, то в документі «Передача ОС» не буде посилання на документ підготовки. Документ передання формує всі проводки, пов’язані з продажем основних засобів.

Як бачите, операції продажу ОЗ оформлюються досить просто. Успіхів у роботі!

 

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі