Відшкодування збитків: право та облік Порушення умов господарського договору між суб'єктами господарювання, порушення прав і законних інтересів суб’єктів господарювання з боку податківців — усе це може вилитися постраждалій стороні в дзвінку монету. Способами компенсації заподіяної шкоди тут виступають відшкодування збитків та штрафи. Цим виплатам і їх обліку присвячений наш тематичний номер. Почнемо з відшкодування збитків при порушенні договірних зобов’язань.
Відшкодування шкоди (збитків) і ПДВ Здавалося б, після того, як Закон № 466 виключив відшкодування збитків з бази ПДВ, питання з оподаткуванням сум, що відшкодовуються, має бути закрите. Проте навіть після цього податківці продовжують розуміти ситуацію неоднозначно. Розбираємося.
Штраф за порушення умов договору У цьому матеріалі стисло розглянемо правові засади застосування штрафів за порушення умов господарського договору, а також податковий та бухгалтерський облік таких штрафів у кожної зі сторін договору.
Постачальник не реєструє податкову накладну: як захиститися Не секрет, що податкова накладна більше потрібна покупцю, хоча всі дії з її складання та реєстрації покладаються на постачальника. Недбале ставлення останнього до своїх обов’язків призводить до поганих наслідків для першого. Водночас складнощі з реєстрацією ПН можуть виникнути зовсім не через недбалість постачальника, а через придумані податківцями перешкоди. Як покупцю застрахуватися від можливих збитків? Про це поговоримо в статті.
Збитки та інші «радощі»: юридичне Порушення домовленостей між бізнесменами — завжди неприємна історія. Але якщо вже це сталося, то потерпілому потрібно якось компенсувати наслідки. Для цього й існують відшкодування шкоди та штрафи. Про те, що це таке, як і коли їх стягувати, а також про інші юридичні нюанси читайте в цій статті.
Фіскали відшкодовують шкоду! Місія здійсненна? Можливо, в це комусь складно повірити, але податківці несуть відповідальність за свої незаконні рішення. У якій формі й коли? Як можна цього домогтися? Чи робив це хтось із платників на практиці? Терпіння! Зараз про все розповімо.
Не розбий, не вкради: стягуємо шкоду з працівника Приводом для написання цієї статті послугувала ситуація, описана нашим читачем. На підприємстві в одному з цехів через недбалість працівника була зіпсована партія сировини. Як стягнути шкоду з такого працівника? Які дії здійснити? Чи можна стягнути шкоду з працівника, якщо з ним не укладався договір про матеріальну відповідальність? Таку ситуацію поодинокою не назвеш. Давайте розбиратися, що робити в цьому випадку.
Якщо зник товар у дорозі Як бути, якщо частина товару в дорозі загубилася і до покупця доїхав не весь товар? Кому пред’являти претензію: продавцю чи перевізнику? Як продавцю відображати реалізацію, а покупцю прибуткувати товар? Якими будуть наслідки в сторін у ПДВ-обліку? Розглянемо цю ситуацію детальніше.
Орендар пошкодив основний засіб: які наслідки? Читач запитав у нас щодо ситуації, коли орендарем було пошкоджено основний засіб (ОЗ), що знаходився у нього в користуванні згідно з договором оперативної оренди. Його цікавлять правові та інші наслідки цих діянь орендаря для обох сторін договору оренди. У тому числі як це зачепить податковий та бухгалтерський облік сторін? Шукаємо відповіді.
Ось вам товари… і штраф на додаток! У цьому матеріалі ми нагадаємо вам, як деякі хитромудрі платники ПДВ реалізують товари із штрафним «доважком», щоб зекономити на податках.
Комісія на продаж: дешевий продаж і відшкодування різниці в ціні За договором комісії комітент передав товар вартістю 120000 грн (у т. ч. ПДВ — 20000 грн). Комісіонер продав товар дешевше — за 96000 грн (у т. ч. ПДВ — 16000 грн) і готовий компенсувати комітентові різницю в ціні. Які ПДВ-наслідки виникають у сторін договору комісії в такій ситуації? Як відобразити компенсацію різниці ціни в обліку?