Випадки визначення ПДВ-зобов’язань за грошима: касовий метод і бюджетна оплата ПДВ-облік левової частки операцій ґрунтується на застосуванні правила першої події. Однак поряд з ними є й такі операції, за якими податкові зобов’язання (ПЗ) з ПДВ виникають суто за грошима. Це відбувається у рамках касового методу і в разі бюджетних оплат. Тож саме специфіці цих особливих операцій присвячений сьогоднішній тематичний номер. А почнемо з переліку операцій, до яких застосовують правило визначення ПЗ «за грошима», та окреслимо коло платників, які мають ним послуговуватися.
Продаж за рахунок бюджетних коштів і ПДВ Якщо товари/послуги оплачуються за рахунок бюджетних коштів, то з’являються свої ПДВ-особливості. Податкові зобов’язання в такому разі треба нарахувати за отриманням оплати. Розглянемо ці операції детальніше.
Перше постачання житла та застосування касового методу Касовий метод ПДВ-обліку застосовується і до операцій з першого постачання житла, майбутніх об’єктів житлової нерухомості. При цьому тут найголовніше розібратися в тому, на якому саме етапі виникає операція з першого постачання житла. Адже саме від цього залежатиме, буде працювати касовий метод чи ні.
Виконання підрядних будівельних робіт і касовий метод ПКУ передбачає можливість застосування касового методу до операцій з виконання будівельних підрядних робіт. Розберемося детальніше з тим, чи обов’язкове застосування касового методу до таких операцій, хто саме з суб’єктів може його застосовувати та яких саме будівельних робіт це стосується.
Повноцінний касовий метод ПДВ-обліку: розподіляємо ПК і заповнюємо додаток Д6 У рамках касового методу ПДВ-обліку як податкові зобов’язання (ПЗ), так і податковий кредит (ПК) визнають суто за грошима. Однак, коли одночасно з касовими здійснюються першоподієві постачання, ПК теж підпорядковуватиметься правилу першої події. Тоді щодо товарів/послуг подвійного призначення (тобто призначених для часткового використання і в касових, і в першоподієвих операціях) у касовиків виникає необхідність розподілу ПК. Як касовику здійснити такий розподіл ПК, заповнити таблицю 4 додатка Д6 і таблицю 2.1 додатка Д1 до ПДВ-декларації, покажемо на прикладі.
Оплата частинами: як «касовикам» відображати податковий кредит Платник — «касовик» придбав товар або необоротний актив у постачальника (отримання — перша подія). Постачальник склав та зареєстрував податкову накладну на всю суму відвантаження. Але оплачує це відвантаження платник-касовик частинами (наприклад, 50 % у поточному місяці і 50 % у наступному). Як платнику-касовику відображати податковий кредит за такою податковою накладною?
Вхідні податкові накладні у касовика: як працює правило 365/1095/60 днів Усім платникам ПДВ відоме правило «365 днів». Це коли зареєстровану ПН можна поставити в збільшення ПК протягом цього періоду. А як працює це правило для тих, хто використовує касовий метод? Тут є своя специфіка і своя спеціальна норма. Давайте розбиратися.
Списання безнадійного грошового боргу постачальником-касовиком: що з ПДВ? Підприємство, що застосовує касовий метод ПДВ, поставило товар покупцеві, який, так і не розрахувавшись за нього, ліквідувався. Тому прийнято рішення про списання грошової заборгованості покупця як безнадійної. Що при списанні заборгованості робити з ПДВ?