Охорона праці. Загальні положення Навряд чи хтось посперечається з тим, що здоров’я — найважливіша і водночас найбільш крихка цінність людини. І що найсумніше, цей ресурс, необхідний для нашого існування, практично не поновлюваний. Підірвавши своє здоров’я, повернути його до колишнього стану дуже важко, а деколи й зовсім не можливо.
Буває, що загроза життю і здоров’ю людини підстерігає її на робочому місці. На щастя, це розуміє законодавець і тому зобов’язує роботодавців здійснювати певні заходи з охорони праці. Що це за заходи? Для кого дотримання «працеохоронних» приписів обов’язкове? Які права у сфері охорони праці мають працівники? Як облікувати витрати на проведення «працеохоронних» заходів? Хто здійснює контроль у сфері охорони праці і як карають за порушення законодавства в цій сфері?
Відповіді на всі перелічені запитання ви знайдете в цьому спецвипуску. Його для вас підготували редактор Наталія Вороная, податкові експерти Наталія Чернишова, Алла Свіріденко і юрист Наталя Амброзяк.
Організація охорони праці на підприємстві Як ви напевно вже зрозуміли, охорона праці на підприємстві — питання неабияке. А тому організована вона має бути належним чином. Як це зробити? Хто відповідальний за організацію ОП і хто здійснює контроль за дотриманням «працеохоронних» вимог? Нарешті, яку документацію з питань ОП потрібно розробляти на підприємстві? Відповіді на наведені запитання — прямо тут, у цьому розділі!
Атестація робочих місць Укладаючи трудовий договір із працівником, роботодавець зобов’язаний проінформувати його під підпис про умови праці, наявність на робочому місці, де він працюватиме, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, про можливі наслідки їх впливу на здоров’я, а також про його права на пільги та компенсації за роботу в таких умовах.
Для того, щоб виконати цю вимогу, необхідно провести цілий комплекс досліджень, що дозволяють установити наявність або відсутність таких факторів на кожному конкретному робочому місці. Такі дослідження проводять у межах атестації робочих місць за умовами праці (далі — атестація).
З цього розділу ви зможете дізнатися про цілі проведення атестації, порядок її здійснення і документальне оформлення її результатів, а також зможете розібратися в обліку витрат на атестацію робочих місць. Приступимо!
Забезпечення працівників засобами індивідуального захисту Як ми вже зазначали раніше, одним з обов’язків роботодавця у сфері ОП є забезпечення окремих працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими ЗІЗ, а також мийними та знешкоджувальними засобами. У цьому розділі спецвипуску ми розберемося, кого потрібно забезпечувати ЗІЗ, у якому порядку і в яких обсягах, а також розглянемо нюанси бухгалтерського та податкового обліку таких засобів.
Безоплатне молоко та харчування Ще один «бонус» для окремих категорій працівників передбачено
ст. 166 і
167 КЗпП, а також ст. 7 Закону про охорону праці. Так, осіб, зайнятих на роботах із шкідливими умовами праці, роботодавці забезпечують молоком або рівноцінними харчовими продуктами*, на роботах з особ ливо шкідливими умовами праці — лікувально-профілактичним харчуванням, а в гарячих цехах — газованою солоною водою. Особливості надання такого «бонусу» розглянемо у цьому розділі.
Навчання з питань охорони праці Як ми зазначали в розділі 1 цього спецвипуску, нарівні з роботодавцями дотримуватися законодавчих вимог з питань ОП повинні і працівники підприємства. Але щоб виконувати ці вимоги, їх потрібно як мінімум знати. Для цього проводять навчання працівників з питань ОП. У якому вигляді та порядку це відбувається, а також яким чином обліковують витрати на «працеохоронне» навчання, читайте далі.
Медогляди працівників Кожен роботодавець має бути зацікавлений у здоров’ї свого персоналу. Адже здорові працівники — це запорука злагодженого функціонування всього підприємства. Один із способів моніторингу здоров’я співробітників — проведення їх медоглядів. Причому в окремих випадках вибору, проводити медогляд працівників чи ні, роботодавець не має, оскільки певні категорії працівників підлягають медичним оглядам в обов’язковому порядку. Що це за категорії? Який порядок проведення таких заходів? Як облікувати витрати на проведення обов’язкових медоглядів? Відповіді на перелічені запитання — у цьому розділі.
Вакцинація працівників Турбота про здоров’я трудящих не обмежується тільки проведенням медичних оглядів. На варті здоров’я працівників стоїть ще й вакцинація. Чи є проведення вакцинації обов’язком роботодавця або залежить виключно від його волі? Як провести та облікувати цей захід? Дізнайтеся прямо зараз!
Аптечка на підприємстві Як відомо, краще бути багатим і здоровим, ніж бідним та хворим. Але, на жаль, як би блискуче не була організована система ОП на підприємстві, нездужання працівників і виробничі травми все одно трапляються. У такому разі на допомогу прийде аптечка першої медичної допомоги. У вас її ще немає? Тоді саме час обзавестися нею. А ми, зі свого боку, розповімо вам про те, що в ній повинно міститися, як відобразити в обліку придбання аптечки та її поповнення необхідними ліками, ну і звичайно, як списати прострочені медикаменти.
Медпункт на підприємстві Наявність аптечки — це, звичайно ж, добре. Але деякі роботодавці йдуть далі і для надання першої медичної допомоги організовують на підприємстві медпункт. Такий медпункт оснащують необхідним мінімальним набором лікарських засобів і медобладнання, а «господарює» в ньому фельдшер або медсестра. Зрозуміло, що медпункт — задоволення доступне і необхідне далеко не всім. Його доцільно організовувати на великих підприємствах, де існує ризик для здоров’я або навіть життя працівників. Як відкрити кабінет Айболитя на підприємстві і як правильно облікувати витрати на його утримання — про це ми зараз і розповімо.
Контроль у сфері охорони праці Коли йдеться про контроль, то одразу виникає запитання: хто і в якому порядку цю процедуру проводитиме?
Відповідальність за порушення законодавства у сфері охорони праці Звичайно, на кожне порушення знайдеться й відповідальність. Тим більше якщо йдеться про життя та здоров’я працівника. З основами ОП на підприємстві, а також із способами контролю за цією сферою ми розібралися. Настав час поговорити про те, які наслідки спричинить нехтування вимогами нормативно-правових актів у сфері ОП.
За порушення встановлених законодавством правил здійснення госпдіяльності до суб’єктів господарювання уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування можуть застосовуватися адміністративно-господарські санкції. Крім того, за окремі порушення законів та інших нормативно-правових актів з ОП винні особи можуть бути притягнені до дисциплінарної, адміністративної і навіть кримінальної відповідальності. Пройдемося адміністративно-господарськими санкціями.