Податки та бухгалтерський облік, вересень, 2018/№ 76 спецвипуск

 • Використовуємо автомобіль фізособи При здійсненні господарської діяльності підприємствам, зазвичай, не уникнути відносин з фізичними особами. Причому це можуть бути як самозайняті особи, так і звичайні громадяни, як резиденти, так і нерезиденти, як працівники, так і непрацівники підприємства. У кожному із цих випадків діють свої правила організації та оформлення ділових відносин, а також особливі правила обліку. У цьому спецвипуску ми допоможемо вам з ними розібратися.
  Зокрема, ви дізнаєтеся, як купити або орендувати у фізособи нерухомість, на яких умовах можна користуватися автомобілем фізособи і як придбати в неї рухоме майно. Також ми розповімо, як правильно оформити й облікувати грошову позику фізособі, безповоротну фіндопомогу і виплату пасивних доходів. Не обійдемо увагою й оподаткування виплат винагород за цивільно-правовими договорами. Крім того, розглянемо особливості роботи з ФОП та фізособами-нерезидентами, а також інші нюанси, пов’язані з виплатою доходів фізичним особам.
  Спецвипуск для вас підготували редактор Наталія Вороная, експерт з питань оплати праці Олена Савченко, податковий експерт Наталія Чернишова.
 • Орендуємо нерухоме майно Потрібне приміщення — бери в оренду. Що може бути простіше? Але в бухгалтера ця проста господарська операція може викликати низку запитань. Так, у разі коли орендодавець — фізична особа, виникають питання з обкладенням його доходу ПДФО, ВЗ і ЄСВ. Детальніше про те, що потрібно врахувати при оренді приміщення у фізичної особи, ми розповімо в цьому розділі.
 • Купуємо рухоме майно У цьому підрозділі ми з вами розглянемо питання купівлі у фізосіб рухомого майна, у тому числі автомобіля. Крім правових нюансів, з’ясуємо, які податкові наслідки виникають у кожному конкретному випадку, що потрібно врахувати при такій купівлі, хто буде податковим агентом, що з ПДФО, ВЗ і ЄСВ.
 • Закуповуємо сільгосппродукцію у населення Якщо ви належите до заготівників, переробників або підприємств ресторанного господарства і закуповуєте сільгосппродукцію у населення, то, безумовно, для вас актуальними є питання документального оформлення та оподаткування таких операцій. Тим паче, що тут є ціла низка нюансів. Поговоримо про них детально в цьому розділі.
 • Купуємо нерухомість у фізособи Перш ніж купити нерухомість у фізособи, потрібно розібратися не лише з організаційними питаннями, але й з питаннями оподаткування. У яких випадках виникає оподатковуваний дохід фізособи? Хто в такому разі відповідає за нарахування і сплату ПДФО та ВЗ? Які їх ставки? На ці та інші запитання ви знайдете відповіді в цьому розділі спецвипуску.
 • Позичаємо гроші фізособі Вирішили надати поворотну фінансову допомогу «дружній» фізособі або своєму працівнику? З точки зору права, ви маєте справу з договором позики. Як правильно оформити цю операцію? Які податкові наслідки будуть у такій ситуації? Чи можна простити заборгованість за позикою? Про це і не тільки читайте далі.
 • Безповоротна фінансова допомога Якщо ваш працівник або стороння фізособа відчуває життєві труднощі, а в підприємства є бажання допомогти, тоді цей розділ спецвипуску вам точно згодиться. Тут ми розглянемо порядок надання безповоротної фінансової допомоги фізособі та податкові наслідки, які виникають у межах цієї операції.
 • Виплачуємо пасивні доходи Відсотки, дивіденди, роялті, інвестиційний прибуток — ці види доходів називаються пасивними. Найпопулярніші з них — дивіденди і роялті. Саме про них ми говоритимемо в цьому розділі. З’ясуємо, який порядок виплати й оподаткування дивідендів фізособам-учасникам, а також розберемо, що належить до роялті та як вони оподатковуються.
 • Виплата доходу фізособі-комітенту Якщо ваше підприємство займається комісійною торгівлею, цей розділ нашого спецвипуску для вас. Тут ми розглянемо випадок, коли фізична особа реалізує через посередника — суб’єкта господарювання своє майно за договором комісії. І звичайно ж, зупинимося на особливостях оподаткування доходів фізособи-комітента і відображенні таких операцій у бухобліку комісіонера.
 • Фізособа виконує роботи (надає послуги) Якщо в підприємства виникла необхідність залучити фізичних осіб для виконання певних робіт чи надання послуг разового або періодичного характеру, то не обов’язково укладати з такою фізособою трудовий договір. Тут цілком доречні відносини в межах цивільно-правових договорів (далі — ЦПД): договору підряду або договору про надання послуг. Про правові нюанси, а також про облік і оподаткування винагороди за такими договорами йтиметься в цьому розділі. Але зробимо застереження: тут ми не розглядатимемо випадки, коли для підприємства виконує роботи (надає послуги) фізособа-підприємець (про це див. розділ 11 на с. 69).
 • Виплати підприємцям Доволі часто контрагентами суб’єктів господарювання виступають підприємці. Особливість роботи з такими особами в тому, що вони наділені одночасно і ознаками звичайних фізосіб (громадян), і ознаками суб’єктів господарювання. Як правильно побудувати відносини з такими «специфічними» фізособами, розберемося в цьому розділі спецвипуску.
 • Виплачуємо доходи іноземцям Усе, про що ми говорили в попередніх розділах спецвипуску, стосувалося виключно відносин з фізособами — громадянами України. Водночас у своїй діяльності підприємства можуть стикатися також з іноземними громадянами та особами без громадянства. Їм може виплачуватися зарплата, орендна плата, доходи від продажу рухомого і нерухомого майна, дивіденди та інші доходи, що підлягають оподаткуванню. Звичайно, ми не можемо залишити без уваги ці питання.
 • Перелік використаних документів
Перейти до номеру
 • № 78
 • № 77
 • № 75
 • № 74
 • № 73
 • № 72
 • № 71
?

За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить