Використовуємо автомобіль фізособи Практично кожному підприємству в межах його господарської діяльності доводиться мати справу з фізичними особами. Зокрема, юрособа може укладати з ними договори на виконання робіт або надання послуг, купувати й орендувати у них майно, позичати їм гроші, виплачувати дивіденди і роялті, надавати фінансову допомогу тощо. У цьому спецвипуску ми розповімо, як правильно оформити такі взаємовідносини, і розглянемо порядок оподаткування доходів, що виплачуються фізособам. Причому йтиметься як про звичайних громадян, так і про самозайнятих осіб. Спецвипуск для вас підготували редактор Наталія Вороная, податковий експерт Наталія Чернишова й експерт з питань оплати праці Олена Марченко.
Орендуємо нерухомість Плануєте орендувати у фізособи нерухомість? Чом би й ні. Але пам’ятайте, що за операціями з фізособами завжди крадуться питання обкладення виплаченого їм доходу ПДФО, ВЗ і ЄСВ. Чи потраплять доходи від надання в оренду нерухомості під такий податковий «прес», розповімо далі. Але спершу — декілька слів про правовий бік питання.
Купуємо рухоме майно Звичайно, майно можна не лише брати у фізособи в тимчасове користування, а й купувати його. У цьому розділі говоритимемо про придбання автомобіля та іншого рухомого майна. Зокрема, розглянемо організаційні питання та податкові наслідки такого заходу.
Закуповуємо сільгосппродукцію в населення Підприємства-заготівники, переробники, а також суб’єкти ресторанного господарства нерідко закуповують сільгосппродукцію в населення. Документальне оформлення, оподаткування й облік таких операцій здійснюються за певними правилами і мають низку особливостей. Про них і йтиметься в цьому розділі.
Купуємо нерухоме майно Тепер настав час поговорити про придбання у фізособи нерухомого майна. Тут ми зупинимося як на організаційних питаннях такого заходу, так і на нюансах обкладення доходу фізособи-продавця від продажу нерухомості ПДФО і ВЗ.
Позичаємо гроші фізособі Хоча психологи і не радять брати гроші в борг, але позики допомагають вирішити складні проблеми або дозволити собі те, на що зазвичай бракує коштів. Підприємство надає поворотну фінансову допомогу сторонній фізичній особі або своєму працівнику? З точки зору цивільного права йдеться про договір позики. Як правильно його оформити? Які податкові наслідки надання позики і чи можна списати заборгованість за нею? Відповіді на ці та інші запитання ви знайдете нижче.
Безповоротна фінансова допомога Цілі надання безповоротної фінансової допомоги фізичним особам з боку підприємства можуть бути різними — від підтримки їх у скрутну хвилину до заохочення. У цьому розділі розглянемо порядок надання, оподаткування й обліку такої допомоги.
Виплачуємо пасивні доходи Виплата пасивних доходів — дивідендів і роялті — завжди є приємною подією для їх одержувача. Проте ця операція має низку нюансів, особливо коли йдеться про виплати фізичним особам. У цьому розділі ми з’ясуємо, який порядок виплати й оподаткування дивідендів фізособам-учасникам, а також розберемо, що належить до роялті і як вони оподатковуються.
Виплата доходу фізособі-комітенту Підприємство може виступати для фізособи комісіонером, тобто реалізовувати для неї її майно за договором комісії. Про особливості оподаткування доходів фізособи-комітента і відображення таких операцій у бухобліку комісіонера поговоримо в цьому розділі спецвипуску.
Роботи (послуги) від фізособи Доволі часто суб’єкти господарювання для виконання робіт або надання послуг разового чи періодичного характеру залучають фізосіб на умовах цивільно-правових договорів (далі — ЦПД). Про юридичні нюанси, а також про облік і оподаткування винагороди за такими договорами йтиметься в цьому розділі спецвипуску*.
Виплати підприємцям Доволі часто суб’єктам господарювання доводиться мати справу з підприємцями. Про оформлення відносин з такими фізичними особами, способи розрахунків з ними, а також про оподаткування виплат підприємцям говоритимемо в цьому розділі спецвипуску.
Працюємо з незалежними професіоналами Ще одна категорія фізосіб, з якими може працювати суб’єкт господарювання, — це особи, що займаються незалежною професійною діяльністю (адвокати, нотаріуси, судові експерти тощо), яких ми далі іменуватимемо незалежними професіоналами. Вони не є ані підприємцями, ані звичайними громадянами. Поговоримо про них далі.
Виплачуємо доходи іноземцям У своїй діяльності підприємства можуть стикатися не лише з фізособами — громадянами України, а й з іноземними громадянами, а також з особами без громадянства. Поговоримо про податковий бік роботи з такими фізособами.