Додаток РІ до рядка 03 РІ декларації призначений для відображення в ньому як різниць, які встановлені розд. ІІІ ПКУ, так і тих, що визначені розд. І, ІІ і ХХ ПКУ. Останні, нагадаємо, повинні розраховувати всі платники податку, незалежно від їх дохідності, за наявності відповідних обставин.
Таким чином, в окремих випадках додаток РІ доведеться заповнювати і тим малодохідникам, у яких у декларації стоїть позначка, що вказує на прийняття рішення про незастосування коригувань фінрезультату на податковоприбуткові різниці.
Такі платники зазначають у додатку РІ тільки обов’язкові для всіх різниці (з розд. І, ІІ і ХХ ПКУ). Тобто, наприклад, якщо у вас є збитки минулих років і ви — малодохідник, який зробив позначку в декларації про відмову від різниць, вам достатньо заповнити в додатку РІ тільки рядок 3.2.4. А ось, скажімо, заповнювати амортизаційні рядки в такому додатку РІ і подавати додаток АМ не потрібно (див. БЗ 102.20.02).
Із цього випливає, що зовсім не подавати додаток РІ можна тільки в разі відсутності операцій, за якими згідно з ПКУ передбачено визначення різниць. Саме в цьому випадку рядок 03 РІ декларації не буде містити показників.
Ну а для тих, кому доведеться подавати цей додаток, далі детально поговоримо про його структуру й алгоритм заповнення.
Додаток РІ складається з чотирьох розділів:
1) амортизаційні різниці (ст. 138 ПКУ);
2) різниці при формуванні резервів (забезпечень) (ст. 139 ПКУ);
3) різниці за фінансовими операціями (ст. 140 ПКУ). У цьому розділі, зокрема, відображають збитки минулих років (пп. 134.1.1, 140.4.4 і 140.4.5 ПКУ);
4) інші різниці. Тут, зокрема, наводять:
— різниці при продажу й іншому відчуженні цінних паперів (п. 141.2 ПКУ);
— різниці за страхуванням (ст. 1231 і п. 141.1 ПКУ);
— перехідні різниці (підрозд. 4 та 10 розд. ХХ ПКУ).
У лівій частині таблиці додатка РІ зібрані різниці, які збільшують фінрезультат до оподаткування, а в правій — які зменшують його. Після зазначення коригувань за всіма наявними «різничними» операціями в додатку РІ окремо підсумовують усі збільшуючі (рядок 01) й усі зменшуючі (рядок 02) коригування. Потім із першої величини віднімають другу: ряд. 01 - ряд. 02. Це і є підсумкова сума різниць, на яку коригують (збільшують або зменшують) бухгалтерський фінрезультат (рядок 03 додатка РІ). Її з додатка РІ переносять з відповідним знаком («+» чи «-») до спеціально відведеного для цього рядка 03 РІ декларації.
Якщо рядок 01 додатка РІ дорівнює його рядку 02, у зв’язку з чим значення рядка 03 цього додатка дорівнює нулю, додаток РІ все одно потрібно заповнювати і подавати.
Адже навіть якщо «різничні» операції ніяк не змінили значення об’єкта оподаткування, їх наявність сама по собі є підставою для заповнення додатка РІ.
Переходячи до заповнення самого додатку РІ, слід пам’ятати, що при підрахунку загальної суми різниць у додатку РІ (показники рядків 01 і 02) рядки з чотиризначними кодами (наприклад, 1.1.1.1) беруть участь нарівні з тризначними.
А тепер поговоримо про те, як правильно заповнити рядки додатка РІ.