Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Додаток РІ — податковоприбуткові різниці (ч. 1)

Децюра Сергій, податковий експерт
Податки & бухоблік Січень, 2023/№ 5
Друк
Додаток РІ призначений для розшифрування і визначення загальної величини різниць, на які збільшують та зменшують бухгалтерський фінрезультат. І хоча цей додаток дуже об’ємний, заповнювати всі його рядки вам не доведеться. Щоб було зрозуміліше, коли які рядки заповнюють і в якому порядку, поговоримо про це далі.

Загальні моменти

Додаток РІ до рядка 03 РІ декларації призначений для відображення в ньому як різниць, які встановлені розд. ІІІ ПКУ, так і тих, що визначені розд. І, ІІ і ХХ ПКУ. Останні, нагадаємо, повинні розраховувати всі платники податку, незалежно від їх дохідності, за наявності відповідних обставин.

Таким чином, в окремих випадках додаток РІ доведеться заповнювати і тим малодохідникам, у яких у декларації стоїть позначка, що вказує на прийняття рішення про незастосування коригувань фінрезультату на податковоприбуткові різниці.

Такі платники зазначають у додатку РІ тільки обов’язкові для всіх різницірозд. І, ІІ і ХХ ПКУ). Тобто, наприклад, якщо у вас є збитки минулих років і ви — малодохідник, який зробив позначку в декларації про відмову від різниць, вам достатньо заповнити в додатку РІ тільки рядок 3.2.4. А ось, скажімо, заповнювати амортизаційні рядки в такому додатку РІ і подавати додаток АМ не потрібно (див. БЗ 102.20.02).

Із цього випливає, що зовсім не подавати додаток РІ можна тільки в разі відсутності операцій, за якими згідно з ПКУ передбачено визначення різниць. Саме в цьому випадку рядок 03 РІ декларації не буде містити показників.

Ну а для тих, кому доведеться подавати цей додаток, далі детально поговоримо про його структуру й алгоритм заповнення.

Структура додатка

Додаток РІ складається з чотирьох розділів:

1) амортизаційні різниці (ст. 138 ПКУ);

2) різниці при формуванні резервів (забезпечень) (ст. 139 ПКУ);

3) різниці за фінансовими операціями (ст. 140 ПКУ). У цьому розділі, зокрема, відображають збитки минулих років (пп. 134.1.1, 140.4.4 і 140.4.5 ПКУ);

4) інші різниці. Тут, зокрема, наводять:

— різниці при продажу й іншому відчуженні цінних паперів (п. 141.2 ПКУ);

— різниці за страхуванням (ст. 1231 і п. 141.1 ПКУ);

— перехідні різниці (підрозд. 4 та 10 розд. ХХ ПКУ).

У лівій частині таблиці додатка РІ зібрані різниці, які збільшують фінрезультат до оподаткування, а в правій — які зменшують його. Після зазначення коригувань за всіма наявними «різничними» операціями в додатку РІ окремо підсумовують усі збільшуючі (рядок 01) й усі зменшуючі (рядок 02) коригування. Потім із першої величини віднімають другу: ряд. 01 - ряд. 02. Це і є підсумкова сума різниць, на яку коригують (збільшують або зменшують) бухгалтерський фінрезультат (рядок 03 додатка РІ). Її з додатка РІ переносять з відповідним знаком («+» чи «) до спеціально відведеного для цього рядка 03 РІ декларації.

Якщо рядок 01 додатка РІ дорівнює його рядку 02, у зв’язку з чим значення рядка 03 цього додатка дорівнює нулю, додаток РІ все одно потрібно заповнювати і подавати.

Адже навіть якщо «різничні» операції ніяк не змінили значення об’єкта оподаткування, їх наявність сама по собі є підставою для заповнення додатка РІ.

Алгоритм заповнення

Переходячи до заповнення самого додатку РІ, слід пам’ятати, що при підрахунку загальної суми різниць у додатку РІ (показники рядків 01 і 02) рядки з чотиризначними кодами (наприклад, 1.1.1.1) беруть участь нарівні з тризначними.

А тепер поговоримо про те, як правильно заповнити рядки додатка РІ.

Передплатіть, щоб відкрити доступ до матеріалів Я вже
PRO-доступ Необмежений доступ до всіх закритих матеріалів сайту без реклами
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі