Податки та бухгалтерський облік, травень, 2019/№ 39

 • Помилки ФОП на ЄП групи 1 або 2 Незважаючи на те, що спрощена система оподаткування на те й створена, щоб спростити ведення обліку та нарахування податку, тобто загалом для спрощення «податкового життя» платникові, проте й на цій системі оподаткування від помилок ніхто не застрахований. Причому іноді помилка на спрощенці може призвести до серйозних наслідків. Утім, за великим рахунком, нічого непоправного не існує. Якщо є помилки, то є й механізми їх виправлення. У цьому тематичному номері ми зібрали найпоширеніші помилки, яких припускаються спрощенці, і розповімо про їх виправлення. А цю статтю присвятимо тому, як виправити помилку в ЄП-декларації* підприємцеві 1 — 2 групи єдиного податку.
 •   Несумові помилки в єдиноподатковій декларації: чи варто виправляти? Помилки (як дівчата) бувають різні. Ось і в деклараціях єдиноподатників схибити можна не тільки щодо суми доходу. Буває так, що промахуємося в несумових показниках: зазначено не ті КВЕДи, не той звітний період та інше. Виправляти чи не виправляти — ось у чому питання. У цій статті розберемося з дилемою і можливими наслідками невиправлення.
 •   Виправлення помилок третьогрупниками У третьогрупників виправлення помилки у декларації автоматично означає зміну нарахованої суми єдиного податку. Адже для платників третьої групи ставка єдиного податку встановлюється у відсотках до доходу. Як таким платникам виправляти помилки у «єдиноподатковій» декларації? Давайте подивимося!
 •   Повернення коштів покупцю: чи треба УР? У процесі діяльності платника ЄП подекуди виникають ситуації, коли покупець повертає реалізований йому товар або відмовляється від послуги. Як наслідок — платник змушений повертати покупцю гроші й постає перед необхідністю відобразити це повернення у своєму «єдиноподатковому» обліку і в декларації. Як це зробити? Про це поговоримо саме зараз!
 •   Виправляємо Книгу обліку доходів/доходів і витрат Усі фізособи-підприємці (ФОП) — платники єдиного податку (ЄП) мають контролювати обсяг отриманого доходу шляхом ведення обліку своїх доходів. Такий облік потрібен всім ФОП — платникам ЄП для того, щоб не порушити граничну межу доходу, що дає право перебувати на ЄП, а платникам ЄП групи 3 — ще й розрахувати суму податку. Такий облік ФОП ведуть у Книзі обліку доходів і Книзі обліку доходів та витрат. При веденні таких Книг інколи ФОП допускають різноманітні помилки. Про те, як їх виправити, і поговоримо далі.
 •   Податок сплачений з помилкою в призначенні платежу Ось бувають такі ситуації, коли сплатив податок своєчасно, гроші з рахунку пішли і начебто спав-то спокійно... Та тут з’ясувалося, що в інтегрованій картці (ІК) у вас значиться недоїмка і вже штрафні санкції «набігли». А виною всьому банальна помилка в призначенні платежу — або неправильно зазначено прізвище чи адреса платника, або просто забули зазначити ІПН платника. Загалом, ваші гроші «зависли» як не рознесені. Безумовно, в результаті листування з контролерами, гроші таки знайдуть свого адресата (тобто фіскали їх врахують в інтегрованій картці «щасливчика»). Але поки те та се, штрафи платникові «набіжать». Знайома ситуація? А чи можна уникнути штрафу в такому випадку? І як тут боротися з фіскалами? Адже податок-то був сплачений своєчасно. Загалом, давайте розбиратися разом.
 •   Здатися чи гратися у хованки? ФОП — платник єдиного податку (ЄП) групи 2 у IІІ кварталі 2018 року припустився помилки при розрахунку суми доходу, а саме не відобразив у складі доходу отриману виручку. Помилку виявили у травні 2019 року. Якщо додати до доходу невраховану виручку, то ФОП у ІІІ кварталі перевищив граничну межу (1,5 млн грн.), що дає право перебувати на ЄП у групі 2. Як діяти ФОП? Які санкції загрожують ФОП, якщо він зараз подасть уточнюючий розрахунок, і чи варто взагалі його подавати?
 •   Не врахували зменшення минулого періоду Як показують запитання читачів, іноді допущені в декларації помилки пов’язані не з банальним заниженням/завищенням доходів і, як наслідком, викривленням суми податку, а з тоншими речами. Наприклад, підприємець на спрощенці (група 3) розрахував і дохід, і податок правильно, але при заповненні декларації не врахував суму податку, нараховану в попередніх періодах року. Водночас платіж був здійснений на правильну суму. Давайте з’ясуємо, які наслідки викликає ця помилка.
 •   Не отримав дохід — не подавай декларацію! Юрособа — платник єдиного податку (ЄП) групи 3 у І кварталі 2019 року не отримала доходу. Чи можна не подавати декларацію з ЄП? І що буде, якщо згодом виявиться, що в І кварталі все-таки дохід було отримано?
 •   Звіт наростаючим підсумком — виправляємо помилки у даті ФОП-єдиноподатник помилився в даті доходу (на межі кварталів). Фактично дохід отримано 31 березня 2019 року, а врахували його тільки 1 квітня 2019 року. Можна не виправляти помилку, адже через наростаючий підсумок у результаті все правильно?
 •   Помилка за квартал і наростаючий підсумок ФОП групи 3 (5 %) увесь 2018 рік заповнював ЄП-декларацію без наростаючого підсумку, тобто зазначав дохід за кожен квартал окремо і нараховував ЄП від суми доходу за квартал (рядок 13 декларації не заповнювався, а в рядках 12 і 14 зазначалися суми чистого ЄП за кожен квартал). Як тепер виправитися?
 •   Виправляємо помилку після виходу з ЄП Підприємство з 1 січня 2019 року перейшло зі спрощеної системи на загальну. У квітні 2019 року нами була виявлена помилка в декларації платника єдиного податку за дев’ять місяців 2018 року. Чи можна зараз її виправити?
 •   Не всяка помилка в деці загрожує штрафом Нами була подана декларація з єдиного податку (3 група, ставка 5 %) електронкою. Отримано квитанцію 2 про те, що декларацію прийнято. Тепер же нам зателефонувала інспектор та повідомила, що декларація заповнена неправильно — і це загрожує штрафами. Аргументує вона тим, що в ряд. 19 у полі «Сума штрафу, яка нарахована платником податку самостійно у зв’язку з виправленням помилки, ___ % (рядок 17 х 3 % або 17 х 5 %)» проставлено число «5» (програма автоматично ставить). Поясніть, чи вважається таке заповнення декларації порушенням?
 •   Як «загубити» Книгу обліку доходів/доходів і витрат? У Книзі дуже багато помилок, а їх виправлення завдасть багато мороки. Що буде, якщо Книгу «загубити»? Яка процедура такої «втрати»?
 •   Перелік основних документів, які використовуються в тематичному номері
Перейти до номеру
 • № 43
 • № 42
 • № 41
 • № 40
 • № 38
 • № 37
 • № 36
 • № 34-35
?

За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить