Розподіл ПДВ: кого може стосуватися Якщо придбані з ПДВ товари, послуги, необоротні активи платник одночасно використовує і в оподатковуваній, і в неоподатковуваній діяльності, йому необхідно нарахувати компенсуючі податкові зобов’язання (ПЗ) у порядку, передбаченому ст. 199 ПКУ. Думаєте, вас це не стосується? Може, й ні. Хоча необхідність розподілу ПДВ цілком може намалюватися і при уявній відсутності неоподатковуваних операцій. Що розуміти під неоподатковуваними операціями для цілей розподілу ПДВ? І які ще умови важливі для розподільчих ПЗ? З відповідей на ці запитання ми й почнемо наш сьогоднішній тематичний номер.
Дата виникнення розподільчих ПЗ Природа розподільчих ПЗ дуже специфічна. Їх нараховують не на операції постачання, а при використанні товарів (послуг, необоротних активів) у подвійних операціях. Тому і дата виникнення таких ПЗ — особлива. Як її визначити? Про це — наша наступна стаття.
Розподільча ПН: відображаємо в декларації й обліку У попередніх статтях ми з вами вже з’ясували, за яких умов виникає необхідність розподілу ПДВ, і визначилися з датою виникнення розподільчих ПЗ. Згадали й про те, що на такі ПЗ не пізніше за останній день звітного періоду складають зведену ПН. Далі поговоримо про те, як заповнити таку ПН і відобразити розподільчі ПЗ у декларації з ПДВ, а також у бухгалтерському обліку підприємства.
Проводимо річний перерахунок Суму розподільчих ПЗ, нарахованих протягом 2019 року, у кінці року доведеться перерахувати. Навіщо потрібен такий перерахунок? Як його провести? Як скласти перерозрахункові РК і відобразити коригування ПЗ у декларації з ПДВ? Якими проводками відобразити ці операції в бухгалтерському обліку? Відповіді на ці запитання — у нашій статті.
Реєстрація розподільчих ПН і РК Про складання та заповнення розподільчих ПН і перерозрахункових РК ми поговорили в попередніх статтях. Давайте поглянемо, чи є якісь особливості реєстрації цих ПН/РК і відображення їх у декларації.
Вибуття «подвійних» НА і ПДВ-перерахунок А що, якщо «подвійний» об’єкт НА надалі вибуває: наприклад, продається або ліквідовується. Як бути в такому разі з розподіленим ПДВ?
Перерахунок за «старими» НА Здійснюючи річний перерахунок, пам'ятайте, що для «старих» необоротних активів (НА) подвійного призначення (придбаних/виготовлених до 01.07.2015 р.) збережені «старі» правила перерахунку ПДВ. Нагадаємо їх.
Вугільна пільга і розподіл ПДВ Законодавець увів цікавий механізм застосування вугільної пільги. По-перше, від неї можна відмовитися, по-друге, при відмові постачальник застосовує касовий метод, по-третє, згідно з ПКУ є нюанси нарахування компенсуючих податкових зобов’язань. Усі ці особливості накладають свою специфіку. Давайте з'ясуємо, до чого вона призводить у контексті ст. 199 ПКУ.
Чи впливає процентна позика на ПДВ-розподіл? Наше підприємство видало процентну позику. Чи потрібно відсотки за нею показувати в неоподатковуваному рядку 5 декларації з ПДВ? Чи світить через це ПДВ-розподіл? Чи беруть участь ці відсотки в розрахунку ЧВ?
Зайва розподільча податкова накладна: як анулювати? Випадково двічі зареєстрували податкову накладну, складену згідно зі ст. 199 ПКУ. Дата й усі показники в них однакові, відмінний тільки номер. Як анулювати зайву податкову накладну?
Розподільчі ПЗ за вхідною запізнілою ПН За купленим товаром подвійного призначення ПН була зареєстрована постачальником несвоєчасно. В якому періоді нам нараховувати розподільчі ПЗ за п. 199.1 ПКУ?
Здали металобрухт: чи розподіляти ПДВ? Старі товари як неліквід здали на металобрухт (ПДВ-пільга). Чи потрібно нам через таке пільгове постачання розподіляти ПДВ за ст. 199 ПКУ?