Теми статей
Обрати теми

Якщо генератор здали в оренду

Войтенко Тетяна, податковий експерт
Податки & бухоблік Травень, 2023/№ 39
Друк
Як і будь-який інший об’єкт основних засобів (ОЗ), генератор можна передати в операційну оренду. Про специфіку бухгалтерського та податкового обліку таких орендних відносин зараз і поговоримо.

Загальні моменти оренди генератора

Аби передати в оренду генератор, орендодавець має укласти з наймачем (орендарем) договір найму (оренди). При цьому орієнтуються на правила укладення таких договорів, передбачені гл. 58 ЦКУ. Докладно про них див. у статті «Правові аспекти оперативної оренди» // «Податки & бухоблік», 2021, № 74.

Для укладання договору оренди достатньо простої письмової форми. Нотаріально посвідчувати його не обов’язково. Втім, якщо сторони договору оренди забажають, то, звісно, це можна зробити.

Договір оренди є платним і строковим. Тобто генератор передається в користування орендареві на певний строк (ч. 1 ст. 763 ЦКУ) і за це справляється встановлена договором оренди плата (ч. 1 ст. 762 ЦКУ).

Також доцільно передбачити в договорі оренди, хто (орендодавець чи орендар) нестиме витрати на ремонт генератора у разі виходу його з ладу. У загальному випадку провести поточний ремонт — обов’язок орендаря (ч. 1 ст. 776 ЦКУ). Тоді як капітальний ремонт лягає на плечі орендодавця (ч. 2 ст. 776 ЦКУ). Звісно, сторони можуть відхилитися від цього правила та інакше розподілити обов’язки в договорі.

Передають генератор в оренду (і повертають його з оренди) за актом приймання-передачі об’єкта оренди

Такий акт зазвичай складають у довільній формі, позаяк затвердженої форми наразі не встановлено. Але щоб акт приймання-передачі був первинним документом, він має містити всі обов’язкові реквізити, передбачені ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік*.

* Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 № 996-XIV.

Передплатіть, щоб відкрити доступ до матеріалів Я вже
logo PRO PRO-доступ Необмежений доступ до всіх закритих матеріалів сайту без реклами
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі