Теми статей
Обрати теми

10 звітів ФОП-загальносистемника

Клец Віталіна, податковий експерт
Загальна система для багатьох ФОП — то щось на кшталт темної конячки. Але наразі ми це частково виправимо. З’ясуємо питання звітності загальносистемників.

Welcome to загальна система

Спочатку давайте згадаємо, як ФОП може опинитися на загальній системі:

1) зареєструватися як ФОП і не подавати заяву про обрання єдиного податку (ЄП). Усі ФОП, які не є єдиноподатниками, автоматично вважаються загальносистемниками. Тобто після ФОП-реєстрації ФОП за замовчуванням перебуває на загальній системі. І втрачає цей статус лише на період, поки він є платником ЄП згідно з Реєстром платників ЄП;

2) зареєструватися як ФОП і подати заяву про обрання ЄП групи 1 чи 2 — такі ФОП вважаються загальносистемниками з дня їх держреєстрації і до кінця місяця держреєстрації. А з 1-го числа наступного місяця вони вже стають спрощенцями груп 1 чи 2. Це, до речі, типова помилка новеньких ФОП — вони забувають, що не можна стати платником ЄП груп 1 чи 2 одразу з дня ФОП-реєстрації. Цей номер проходить лише з обранням групи 3 ЄП ставка 5 % (бо на ставку 3 % одразу зайти не можна). Більше деталей знайдете у статті «Новостворений ФОП, який обрав єдиний податок, не знав, що в місяці держреєстрації він на загальній системі» // «Податки & бухоблік», 2024, № 27;

3) злетіти з ЄП за порушення — за рішенням податківців. ФОП, яких податківці примусово скинули з ЄП, автоматично опиняються на загальній системі;

4) добровільно відмовитися від ЄП — за власною заявою. Такий ФОП також автоматично опиняється на загальній системі.

Ну а тепер розберемося, які звіти повинен подавати ФОП-загальносистемник. Бо за кожен податковий звіт, який він подасть із запізненням або взагалі не подасть, йому світитиме штраф, як мінімум, 340 грн (п. 120.1 ПКУ).

Звіти загальносистемника

Збережіть цю шпаргалку-підказку, щоб завжди знати, коли і який звіт треба подавати (табл. 1).

Таблиця 1. Звітність ФОП-загальносистемника

№ з/п

Звіт

В яких випадках подаємо

Строки подання

1

Декларація про майновий стан і доходи

Якщо ФОП протягом року працював на загальній системі (увесь рік чи лише частину року)

Раз на рік — до 1 травня наступного за звітним року (за 2023 рік — не пізніше 30.04.2024).

Інший термін лише для ФОП, які реєструють припинення підприємницької діяльності

2

ПДВ-декларація

ФОП, зареєстрований платником ПДВ

Щомісяця, протягом 20 календарних днів після звітного місяця.

Є нюанс для першого звітного періоду, якщо ФОП став платником ПДВ не з 1-го числа місяця

3

Об’єднаний звіт з ПДФО, ВЗ та ЄСВ

ФОП, які виплачують доходи працівникам, громадянам за цивільно-правовими договорами або іншим ФОП

Раз на квартал — протягом 40 календарних днів після закінчення того кварталу, в якому ФОП нарахував чи виплатив дохід

4

Декларація екоподатку

ФОП, які здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (в т. . використовують у госпдіяльності газові чи твердопаливні котли, зберігають пальне тощо), скидають забруднюючі речовини безпосередньо у водні об’єкти або здійснюють остаточне захоронення відходів у спеціально відведених місцях

Раз на квартал — протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу

5

Декларація акцизного податку

Подають ФОП, які:

виробляють підакцизні товари або імпортують їх (в деяких випадках);

продають пальне або спирт етиловий;

— продають вроздріб алкогольні напої;

— мають діючі ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією

Щомісяця не пізніше 20-го числа наступного місяця

6

Декларація з рентної плати

Подають ФОП, які використовують надра для видобування корисних копалин чи інших цілей, використовують радіочастотний ресурс, лісові ресурси, водні об’єкти для водного транспорту чи рибництва або видобувають воду

Раз на квартал — протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу (плата за користування надрами, плата за спецводокористування, плата за спеціальне використання лісових ресурсів)

Раз на місяць — протягом 20 календарних днів після закінчення звітного місяця (плата за користування радіочастотним ресурсом України)

7

Декларація про земельний податок / орендну плату за землю державної або комунальної власності

ФОП, які використовують в бізнесі:

— власні земельні ділянки;

— орендовані земельні ділянки державної або комунальної власності.

Але лише у випадку, якщо земля (власна чи орендована) оформлена саме на ФОП (а не на громадянина)

Раз на рік, наперед — не пізніше 20 лютого поточного року.

Або помісячно — протягом 20 календарних днів після закінчення місяця

8

Декларація з турзбору

ФОП, які тимчасово розміщують туристів у місцях проживання (ночівлі), наприклад, у готелях, турбазах, кемпінгах, хостелах, квартирах, приватних будинках, котеджах тощо за умови, що на території ФОП установлено турзбір

Щокварталу — протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу

9

Декларація з паркувального збору

ФОП, якому місцева рада надала право стягувати парко-збір з громадян

Щокварталу — протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу

10

Звіт за формою № ЗВР-1

ФОП, хто користується правом вести КОРО та РК на господарську одиницю замість РРО/ПРРО

Щомісяця не пізніше 15-го числа наступного за звітним місяця

Також ФОП слід пам’ятати про повідомлення за ф. № 20-ОПП. Це не податкова декларація. Втім це повідомлення теж є важливим.

Ну а тепер — більш детальна розшифровка.

1. Декларація про майновий стан і доходи

Це, умовно кажучи, вічний супутник ФОП на загальній системі. Її повинен подавати будь-який ФОП, який працював на загальній системі протягом звітного року — і не важливо, скільки він працював: увесь рік чи один день.

Звільнені від її подання виключно ті ФОП, які протягом року не мали показників для декларування (п. 49.2 ПКУ). Наприклад: не вели підприємницьку діяльність і не отримували ніяких інших громадянських доходів, не сплачували ПДФО, ВЗ та ЄСВ за себе, не зобов’язані розраховувати земельне мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ), не мають ліцензій на діяльність з підакцизною продукцією тощо.

Також за певних умов від подання декларації звільняються мобілізовані ФОП*.

* Більше деталей знайдете у статті «Демобілізований ФОП: що платити, як звітувати?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 14.

Але навіть якщо у вас нічого показувати в декларації, інколи є сенс все одно її подати (пусту чи з нулями), щоб запустити сплив строку давності для перевірок.

Декларацію про майновий стан і доходи подаємо раз на рік — до 1 травня наступного року

Єдиний виняток — якщо ФОП зареєстрував припинення підприємницької діяльності (знявся з держреєстрації). В такому разі декларація подається в строк для місячного податкового періоду (тобто протягом 20 календарних днів місяця, наступного за місяцем реєстрації припинення) (абз. 2 п. 177.11 ПКУ).

Звітувати слід за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 02.10.2015 № 859, з урахуванням, зокрема, змін з наказу Мінфіну від 28.08.2023 № 467. Електронний ідентифікатор форми — F0100214.

Тож як тільки закінчився звітний рік, у вас є час до 1 травня, щоб скласти і подати декларацію. Це роблять усі ФОП:

— ті, які працювали на загальній системі увесь рік або частину року;

— ті, які всередині року перейшли на загальну систему із ЄП;

— ті, які всередині року перейшли на ЄП із загальної системи.

Тож, як бачите, відразу після переходу на/зі спрощенки декларацію про доходи подавати не потрібно. Чекаємо кінця року і потім звітуємо.

Деталі щодо заповнення декларації знайдете у статтях «Як заповнити декларацію ФОП-загальносистемника за 2023 рік» // «Податки & бухоблік», 2024, № 5, «Як ФОП відзвітувати (сплатити) за І квартал 2024 року / за березень?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 28.

2. ПДВ-декларація

ФОП-загальносистемник, у якого загальна сума (виплачена чи нарахована) від операцій з постачання товарів/послуг протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищує 1 млн грн, зобов’язаний зареєструватися платником ПДВ (п. 181.1 ПКУ) (вам будуть корисними статті «Платник ПДВ: хто може ним бути, а хто зобов’язаний» // «Податки & бухоблік», 2024, № 29, «Поріг обов’язкової ПДВ-реєстрації — 1 млн грн» // «Податки & бухоблік», 2024, № 29).

А після ПДВ-реєстрації він повинен

щомісяця подавати ПДВ-декларацію. Строк її подання — протягом 20 календарних днів місяця, наступного за звітним

Єдиний нюанс є для свіженьких платників ПДВ. Якщо платника зареєструють платником ПДВ не з 1-го числа місяця, то першим звітним періодом буде період, який починається з дня такої реєстрації і закінчується останнім днем першого повного календарного місяця (п.п. «а» п. 202.1 ПКУ). Тобто перший звітний період буде подовженим (а всі наступні — звичайними). Припустимо, дата реєстрації особи платником ПДВ припадає на 25.04.2024. Тоді уперше відзвітувати з ПДВ платник зобов’язаний за період з 25.04.2024 по 31.05.2024. При цьому в першій декларації в полі 02 він зазначає перший повний календарний місяць — у нашому випадку травень 2024 року. Вперше подати звітність слід у червні 2024 року — не пізніше 20.06.2024.

Зверніть увагу:

подавати декларацію з ПДВ можна виключно в електронній формі (п. 49.4 ПКУ)!

Форму декларації та уточнюючого розрахунку затверджено наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21 з урахуванням, зокрема, змін з наказу Мінфіну від 17.05.2023 № 256.

Електронний ідентифікатор форми:

— ПДВ-декларації — F0200125;

— уточнюючого розрахунку — F0217025.

Детальний гайд по заповненню ПДВ-декларації ви знайдете в тематичному номері журналу «Податки & бухоблік», 2023, № 37.

Зверніть увагу! Навіть у ФОП, який не зареєстрований платником ПДВ, може виникнути ситуація, коли слід буде подавати звітність з ПДВ. Це коли такий ФОП буде отримувати послуги від нерезидента з місцем постачання (визначеним за правилом ст. 186 ПКУ) на митній території України. Нагадаємо, що отримувач таких послуг зобов’язаний нарахувати (задекларувати) і сплатити ПДВ з таких послуг незалежно від того, чи є він платником ПДВ (п. 180.2, ст. 208 ПКУ).

У такому разі подається Розрахунок податкових зобов’язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України (далі — Розрахунок). Форму Розрахунку затверджено наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21, у редакції наказу від 01.03.2021 № 131.

Електронний ідентифікатор форми — F0215525.

Детальніше див. статтю «Послуги від «нереза» неплатнику ПДВ» // «Податки & бухоблік», 2019, № 20.

Виняток: отримання фізособою-підприємцем, який не зареєстрований платником ПДВ, від нерезидента електронних послуг. У цьому випадку платником ПДВ є сам нерезидент, а підприємцю — неплатнику ПДВ нараховувати ПДВ з таких отриманих послуг не потрібно (п. 2081.1 ПКУ; стаття «Електронні послуги від нерезидента: хто платить ПДВ?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 12).

3. Об’єднаний звіт з ПДФО, ВЗ та ЄСВ

Його повна назва — Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску.

Подають його усі ФОП (і загальносистемники, і єдиноподатники), у яких є наймані працівники або громадяни, які виконують роботи (послуги) за цивільно-правовими договорами. Адже з їх зарплати чи винагороди ФОП утримує ПДФО та ВЗ, а також нараховує ЄСВ, про що і треба відзвітувати.

Якщо ж найманих працівників чи громадян-підрядчиків у ФОП немає, але при цьому він щось купував чи замовляв роботи (послуги) у інших ФОП, податківці також чекатимуть на цей звіт, незважаючи на те, що ФОП за виконання певних умов не утримує ПДФО та ВЗ із виплат на користь інших ФОП і не нараховує на ці виплати ЄСВ. Податківці хочуть, щоб виплати на користь ФОП відображалися у додатку № 4ДФ до об’єднаного звіту з ознакою «157». Тож обережний варіант — до вимог податківців дослухатися (більше деталей з цього приводу знайдете у статті «Виплачуємо дохід ФОПу: документи для уникнення подвійного оподаткування» // «Податки & бухоблік», 2023, № 17).

До речі, об’єднаний звіт з ПДФО, ВЗ та ЄСВ слід подавити і в досить несподіваних випадках. Наприклад, ФОП отримав позику від родича. При її поверненні він має про це відзвітувати (з ознакою доходу «153»). Адже має місце виплата грошей фізособі, хоча оподаткування цієї виплати і немає (див. із цього приводу, зокрема, статтю «Чи може «безготівковий» ФОП вносити на рахунок готівку без додаткового оподаткування?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 20).

Саме собою, об’єднаний звіт з ПДФО, ВЗ та ЄСВ слід подати і при купівлі чогось у звичайних фізосіб, які не є ФОП, наприклад, сільгосппродукції.

Форму об’єднаного звіту з ПДФО, ВЗ та ЄСВ затверджено наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4, у редакції наказу Мінфіну від 02.03.2023 № 113.

Електронний ідентифікатор форми — F0500109.

Подаємо звіт раз на квартал — протягом 40 календарних днів після закінчення того кварталу, в якому ФОП виплатив чи нарахував дохід фізособам (у т. ч. ФОП)

Усі нюанси складання звіту знайдете у тематичному номері «Податки & бухоблік», 2024, № 3.

4. Декларація з екоподатку

Декларацію з екоподатку подають ФОП, які:

1) здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферу стаціонарними джерелами забруднення. Наприклад, використовують у господарській діяльності (не вдома!) автономне опалення, скажімо, газові чи твердопаливні котли, стаціонарні дизель-генератори (не всі, про це — далі), бензинові електростанції тощо (але з урахуванням винятків, про які буде ще сказано далі);

2) зберігають пальне (навіть для власних цілей, наприклад, для заправки генератора) у стаціонарних ємностях (закопаних у землю, встановлених на фундаменті тощо), бо відбувається випаровування пального, тобто ті ж самі викиди стаціонарними джерелами забруднення. Хоча ми вважаємо, що від цих посягань фіскалів, у принципі, можна відбиватися (більше деталей з цього приводу знайдете у статтях «Зберігання пального для власних потреб» // «Податки & бухоблік», 2023, № 33, «Зберігаєте пальне? Отримайте дозвіл на викиди і сплатіть екоподаток!» // «Податки & бухоблік», 2023, № 24);

3) скидають забруднюючі речовини безпосередньо у водні об’єкти;

4) здійснюють остаточне захоронення / постійне (остаточне) перебування відходів у спеціально відведених місцях;

5) а також інших рідкісних випадках з п. 240.1 ПКУ (утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) тощо).

Декларацію не подають (і не сплачують екоподаток) ФОП, які:

— використовують пересувні джерела забруднення, наприклад, газонокосарки та бензопили, бо за них екоподаток взагалі не сплачується;

— використовують електроінструмент (електропили, дрилі, болгарки, інфрачервоні нагрівачі тощо), тому що це взагалі не джерела забруднення;

— використовують електрогенераторні установки, що класифікуються за кодом 8502 УКТ ЗЕД (стаціонарні генератори). Звільнення від екоподатку для них працює з 03.01.2023 і до припинення чи скасування воєнного стану + 30 днів потому (п. 46 підрозд. 5 розд. XX ПКУ). Детальніше про це читайте в статті «Генератори в законі: без імпортного ПДВ, екоподатку й пальної ліцензії» // «Податки & бухоблік», 2022, № 99;

— скидають забруднюючі речовини не безпосередньо у водні об’єкти, а в каналізацію;

тимчасово зберігають відходи (навіть небезпечні, такі як шини, акумулятори чи люмінесцентні лампи), а потім передають їх спецорганізаціям за договором.

Щодо воєнного звільнення з п. 69.16 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ деталі знайдете в статтях «Території активних бойових дій, на які не поширюється воєнне звільнення: неприємна позиція Мінфіну» // «Податки & бухоблік», 2024, № 14, «Як уточнити екоподаток у зв’язку з воєнним звільненням» // «Податки & бухоблік», 2023, № 98.

Декларацію вперше подаємо за квартал, у якому ФОП фактично здійснив викиди забруднюючих речовин/скиди в воду/розміщення відходів.

Надалі звіт подаємо щокварталу протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу

Звітуємо за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 17.08.2015 № 715, з урахуванням змін з наказу від 07.09.2023 № 488.

Електронний ідентифікатор форми — F0302006.

При цьому навіть якщо в будь-якому кварталі ФОП не буде нічого забруднювати, декларацію все одно треба подавати (з нульовими показниками). Ба більше, її треба подавати навіть наступного року! Це — вимога п. 250.9 ПКУ.

Якщо ФОП хоче припинити подання декларації з екоподатку, він повинен наперед надати податківцям заяву про відсутність у нього у звітному році об’єкта оподаткування екоподатком. Заяву можна подати у довільній формі — не пізніше граничного строку подання декларації за I квартал (наприклад, якщо ФОП планує не здійснювати викиди у 2024 році, то заяву слід подати до 10.05.2024).

5. Акцизна декларація

Цю декларацію подають ФОП, які:

1) виробляють підакцизні товари (спирт, алкогольні напої, тютюнові вироби, пальне, автомобілі тощо — повний перелік підакцизних товарів наведено в п. 215.1 ПКУ) або імпортують підакцизні товари (крім імпортерів підакцизних товарів, зазначених у п.п. 215.3.4, 215.3.5, 215.3.51, 215.3.52, 215.3.6, 215.3.7, 215.3.8 ПКУ);

2) продають пальне або спирт етиловий;

3) продають оптом або вроздріб тютюнові вироби або рідини для електронних сигарет (РЕС). Але сплачувати цей акциз (роздрібний акциз) та подавати декларацію повинні тільки виробники та імпортери;

4) продають вроздріб алкогольні напої;

5) мають діючі ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією.

Більше деталей щодо цього знайдете у статтях «Реєстрація платником акцизу (у т. ч. імпортерам): кому, коли і як?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 102, «Платникам акцизу (і не тільки «пального»): коли подавати декларацію» // «Податки & бухоблік», 2023, № 104.

Акцизну декларацію можуть не подавати ФОП, які:

— здійснюють лише оптову торгівлю алкоголем (не є ні виробниками, ні імпортерами!). Справа в тому, що оптовики акциз не сплачують узагалі, тому декларацію можуть не подавати (категорія 114.07 БЗ). Так само можуть чинити і ФОП, які торгують оптом рідинами для електронних сигарет (РЕС) та тютюновими виробами. Про це ми детально розповідали в статті «Є ліцензія на роботу з підакцизним: коли декларацію можна не подавати?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 18;

— мають лише ліцензію на зберігання пального виключно для власних потреб (категорія 114.07 БЗ);

— мають ліцензії на операції з пальним, але ще не зареєстровані платниками пального акцизу і не розпочали діяльність з пальним.

Декларація подається щомісяця не пізніше 20-го числа наступного місяця (п. 223.2 ПКУ)

Електронний ідентифікатор форми — F0209510.

Причому навіть якщо в якихось місяцях ФОП не вів діяльності, але в нього є діюча ліцензія на підакцизну продукцію, він зобов’язаний подавати акцизну декларацію. До речі, і не тільки акцизну (див. деталі в статті «Чи подавати пусту звітність ФОП за 2022 рік» // «Податки & бухоблік», 2022, № 97).

Якщо ж у ФОП ліцензії немає (таке може трапитися, наприклад, при торгівлі столовим вином), він подає акцизну декларацію тільки за ті місяці, в яких були оподатковані акцизом обороти (деталі знайдете в статті «ФОП-єдиннику, торгуєш столовим вином? Не забувай про акциз!» // «Податки & бухоблік», 2024, № 18).

6. Декларація з рентної плати

Цю декларацію ФОП подає, якщо:

1) видобуває корисні копалини, в т. ч. воду на підставі спеціальних дозволів на використання надр (наприклад, має cвердловину);

2) використовує надра для того, щоб виробляти, витримувати чи зберігати вино, вирощувати гриби, овочі, квіти та інші рослини, зберігати харчові продукти чи інші матеріали;

3) використовує радіочастотний ресурс України на підставі ліцензії або дозволу;

4) використовує лісові ресурси на підставі лісорубного квитка, або лісового квитка, або відповідно до умов договору довгострокового тимчасового користування лісами (наприклад, займається заготівлею дров або збиранням грибів чи ягід);

5) видобуває воду шляхом її забору безпосередньо з водних об’єктів або використовує водні об’єкти для водного транспорту чи рибництва.

Зверніть увагу! Якщо ФОП використовує воду «з крану», а не добуває її безпосередньо з водного об’єкта, то він не є платником рентної плати. Бо в цьому разі він є вторинним водокористувачем, а не первинним.

Декларацію з рентної плати в разі користування радіочастотним ресурсом подаємо щомісяця протягом 20 календарних днів після закінчення місяця. Електронний ідентифікатор форми — F0800207. В інших випадках

подаємо декларацію раз на квартал — протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу

Електронний ідентифікатор квартальної форми — F0800108.

При цьому, навіть якщо ФОП тимчасово припинив діяльність, але має на руках діючий спецдозвіл на користування надрами або дозвіл на спецвикористання води, він повинен подавати декларацію з рентної плати.

7. Плата за землю

Навіть якщо у ФОП є земля, він не завжди повинен звітувати за неї.

Справа в тому, що за землю (власну чи орендовану), яка оформлена на громадянина (не на ФОП!), декларацію не подають, навіть якщо ця земля використовується в бізнесі.

Тож такі ФОП просто чекають, поки податківці самі надішлють їм податкове повідомлення-рішення з сумою земельного податку або орендної плати за землю державної або комунальної власності. Зазвичай воно надходить до 1 липня поточного року (п. 286.5 ПКУ). А оплатити зазначену в ньому суму треба протягом 60 днів з дня отримання ППР (п. 287.5 ПКУ).

Якщо ж земля (власна чи орендована) оформлена на вас саме як на ФОП, а не на фізособу, тоді, дійсно, треба подавати декларацію з плати за землю:

— з нарахуваннями земельного податку (якщо земля належить ФОП);

з нарахуваннями орендної плати за землю (якщо ФОП орендує земельну ділянку державної або комунальної власності).

Більше деталей щодо цього знайдете у статті «Чи подавати ФОП декларації з майнових податків у лютому?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 12.

Заповнити декларацію вам допоможуть статті «Рахуємо земельний податок на 2024 рік» // «Податки & бухоблік», 2024, № 10, «Розрахунок орендної плати за землю на 2024 рік» // «Податки & бухоблік», 2024, № 10.

Цю декларацію подаємо нестандартно.

Зазвичай її подають наперед — не пізніше 20 лютого поточного року на весь звітний рік (п. 286.2 ПКУ)

Втім, є ще варіант подавати деку щомісяця — протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (п. 286.3 ПКУ). У такому випадку подавати річну декларацію наперед (до 20 лютого) не треба.

Форму декларації з плати за землю затверджено наказом Мінфіну від 16.06.2015 № 560 (у редакції наказу від 18.02.2022 № 83, зі змінами від 26.09.2023 № 520).

Електронний ідентифікатор форми — F0602008.

8. Декларація з турзбору

Почнемо з того, що цей збір сплачується не скрізь. Місцева влада на свій розсуд приймає рішення, встановлювати турзбір на своїй території чи ні (п. 10.3 ПКУ). Аби точно дізнатися, чи встановлено його на вашій території, потрібно заглянути в рішення вашого органу місцевого самоврядування.

Якщо встановлено, то ФОП повинен утримувати турзбір з туристів, яких він тимчасово розміщує у місцях проживання (ночівлі), наприклад у готелях, турбазах, кемпінгах, хостелах, квартирах, приватних будинках, котеджах тощо.

Утриманий збір ФОП (податковий агент) перераховує в бюджет та звітує про нього. Зазвичай місцева рада оприлюднює перелік податкових агентів з турзбору.

Звітують за цим податком щокварталу — протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу

Електронний ідентифікатор форми — F0303507.

Декларацію подаємо у податкову за місцем реєстрації ФОП тобто (за пропискою). Форму декларації затверджено наказом Мінфіну від 09.07.2015 № 636, в редакції наказу від 30.11.2022 № 403.

Важливо! Якщо ФОП протягом звітного кварталу господарську діяльність не вів, послуги з тимчасового розміщення в місцях проживання (ночівлі) не надавав, то в нього відсутні показники, які підлягають декларуванню, а отже, декларацію за такий звітний квартал він може не подавати.

9. Декларація з паркувального збору

Цей збір сплачує та звітує за нього тільки ФОП, якому місцева рада надала право стягувати паркозбір з громадян. Тож якщо ФОП забезпечує паркування транспортних засобів на майданчиках для платного паркування та спеціально відведених автостоянках, він повинен подавати декларацію та сплачувати паркозбір.

Декларацію подають щокварталу — протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу

Електронний ідентифікатор форми — F0301209.

Форму декларації затверджено наказом Мінфіну від 09.07.2015 № 636, в редакції наказу від 30.11.2022 № 402.

Якщо ж ФОП не здійснює діяльність з паркування, то й декларацію може не подавати.

10. Звіт про використання КОРО/РК за формою № ЗВР-1

Формально

звіт за формою № ЗВР-1 мають подавати лише ті ФОП, хто користується правом вести КОРО та РК на господарську одиницю замість РРО/ПРРО згідно зі ст. 10 Закону про РРО*

* Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 № 265/95-ВР.

Тобто ті, хто замість РРО/ПРРО використовує КОРО з РК згідно з постановою № 1336*.

* Постанова КМУ «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 23.08.2000 № 1336.

Втім тут слід звернути увагу на дивну позицію податківців. Якщо ФОП застосовує РРО, при цьому у разі відключення електроенергії він використовує зареєстровані на нього (на РРО, а не на господарську одиницю) КОРО з РК, то податківці вимагають подавати звіт за формою № ЗВР-1 і від такого ФОП (за період використання КОРО з РК). Більше деталей з цього приводу знайдете у статті «Відключили електроенергію/зник Інтернет: як бути користувачам РРО/ПРРО» // «Податки & бухоблік», 2023, № 87 (ср. ).

Форму № ЗВР-1 подаємо в податкову за місцем реєстрації КОРО з РК (п. 5 Порядку № 13*).

* Порядок подання звітності, пов’язаної із використанням книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок), затверджений наказом Мінфіну від 21.01.2016 № 13.

Строк подання — не пізніше 15-го числа наступного за звітним місяця

Причому якщо мова про класичний випадок подання (коли ФОП працює за постановою № 1336 без РРО/ПРРО, але з КОРО і РК), то навіть якщо ФОП не вів діяльності або не проводив розрахуноквих операцій, цей звіт все одно треба подавати з нулями у графах 3 — 8 (категорія 109.12 БЗ).

Форму звіту затверджено наказом Мінфіну від 21.01.2016 № 13.

Електронний ідентифікатор форми — F0500203.

Цей звіт не є податковим, але за його неподання може бути не тільки штраф у розмірі 510 грн (п. 10 ст. 17 Закону про РРО), а навіть фактична перевірка (п.п. 80.2.4 ПКУ).

Повідомлення за ф. № 20-ОПП

Це не податковий звіт. У ньому не відображаються податкові зобов’язання. Але його треба подавати своїм податківцям, щоб проінформувати їх про зміни у вашій діяльності. Так, у п. 63.3 ПКУ та розд. VIII Порядку № 1588* міститься вимога про те, що

платники податків зобов’язані повідомляти податківців про всі об’єкти оподаткування та об’єкти, пов’язані з оподаткуванням

* Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588.

Роблять це шляхом подання Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за ф. № 20-ОПП (додаток 10 до Порядку № 1588).

Подається ф. № 20-ОПП до податкової за основним місцем обліку платника протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об’єктів оподаткування або об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням або через які провадиться діяльність

Тобто вперше ФОП ф. № 20-ОПП подають відразу після держреєстрації, якщо в них є вказані вище об’єкти, а потім — за необхідності, при змінах, пов’язаних з вказаними об’єктами. Наприклад, якщо здаєте в оренду нову будівлю, відкриваєте новий магазин або змінюєте призначення існуючого, орендуєте нові приміщення, змінюєте адресу, встановлюєте нове обладнання, укладаєте договір оренди землі, закриваєте магазин, знімаєтеся з держреєстрації тощо.

Розібратися з заповненням і поданням ф. № 20-ОПП вам допоможе, зокрема, тематичний номер «Податки & бухоблік», 2020, № 75. Штраф за неподання — 340 грн (п. 117.1 ПКУ). Електронний ідентифікатор форми — F1312005.

Висновки

  • У ФОП-загальносистемника може виникнути необхідність подавати такі звіти:
    раз на рік: декларація про майновий стан і доходи, декларація з плати за землю;
    щокварталу: об’єднаний звіт з ПДФО, ВЗ, ЄСВ, декларація з екоподатку, декларація з рентної плати, декларація з паркувального збору, декларація з турзбору;
    щомісяця: ПДВ-декларація, акцизна декларація, декларація з рентної плати за радіочастотний ресурс, звіт за формою № ЗВР-1.
  • Не слід забувати і про необхідність подання повідомлення за ф. № 20-ОПП.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі