(044) 581-10-10 Передзвоніть менi
У цьому номері :
 
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • в разработке
54/78
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік, Золотой фонд.

 

У декларації за II квартал 2011 року було відображено витрати і доходи згідно зі старою редакцією ПКУ. Закон № 3609 уніс деякі зміни до ПКУ, що стосуються «прибуткового» розділу, але декларацію було здано без урахування цих змін. Як коригувати показники такої декларації зважаючи на зміну норм законодавства — як виправлення помилки чи просто врахувати такі зміни у складі поточної декларації поряд з поточними показниками?

(м. Харків)

 

Незважаючи на те що  Закон № 3609 набрав чинності 06.08.2011 р., деякі зміни, унесені ним до «прибуткового» розділу III ПКУ, діють за особливими правилами, установленими п. 2 розд. II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3609, а саме заднім числом з 1 квітня 2011 року (з дати набуття чинності «прибутковим» розділом III ПКУ), а отже, ці зміни поширювалися вже на весь II квартал 2011 року. Саме це, у свою чергу, і викликало запитання про те, як привести показники декларації за II квартал 2011 року у відповідність до оновлених норм ПКУ.

По-перше, Закон № 3609, який уніс зміни до «валютного» п.п. 153.1.2 ПКУ, урегулював ситуацію з порядком визначення «податкових» витрат при імпорті товарів з подальшою оплатою. Тепер цим підпунктом прямо передбачено, що «податкові» витрати в такому разі визначаються (як і в бухобліку) за курсом НБУ на момент придбання імпортних товарів (а не на момент їх подальшої реалізації, як формально з положень цього підпункту випливало раніше й на підтримку чого в листі від 02.06.2011 р. № 10233/6/15-0416 // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 53 висловлювалися податківці (докладніше про це див. статтю «Імпорт товару з післяплатою: «податкові» витрати — за курсом НБУ на момент купівлі» // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 69, № 84). Дія зміненого п.п. 153.1.2 ПКУ стосується витрат за всіма імпортними операціями з початку дії «прибуткового» розділу III ПКУ. Тому якщо підприємство в декларації за II квартал 2011 року задекларувало витрати за тим курсом НБУ, що діяв на момент реалізації імпортних товарів, то підкоригувати витрати потрібно було в декларації за II — III квартали 2011 року). Для цього достатньо було провести в податковому обліку коригування за імпортними операціями, відповідно зменшивши надміру відображені або, навпаки, додавши невідображені раніше витрати в тих же рядках декларації, в яких такі витрати було показано раніше (тобто за аналогією з механізмом уточнення витрат, закладеним у п. 138.11 ПКУ).

По-друге, зміни, унесені Законом № 3609, стосуються і перехідних продажів, тобто коли передоплату за товар було отримано до 01.04.2011 р. і включено до валових доходів, а сам товар уже відвантажується після 01.04.2011 р. Закон № 3609 зберіг право на витрати — дозволив відображати їх за датою відвантаження (тобто формувати «податкову» собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг за умови, що такі витрати було понесено після 01.01.2011 р. і не було включено при цьому до складу валових (п. 1 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, а також лист ДПАУ від 22.04.2011 р. № 7788/6/15-0216 // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 59). Тому якщо підприємство за такими операціями не скористалося правом на витрати, то зробити це потрібно було при складанні декларації за II — III квартали 2011 року, відобразивши відповідно витрати в рядку 05.1 декларацій, а також у додатку СВ у складі «податкової» собівартості.

По-третє, право на «податкові» витрати (у частині матскладової, що раніше перераховувалася за п. 5.9 Закону про податок на прибуток) зберігається і щодо перехідних залишків запасів (сировини, матеріалів, комплектуючих виробів, напівфабрикатів, малоцінних предметів на складах, у НЗВ та залишках готової продукції), що значаться станом на 01.04.2011 р. — у момент набуття чинності розд. III ПКУ (п. 26 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ — доданий Законом № 3609). Тому надалі в податковому обліку щодо них виникатимуть «податкові» витрати в загальновстановленому порядку — за правилами розд. III ПКУ. І якщо підприємство у міру їх виникнення так само не встигло скористатися наданим правом на витрати, то зробити це потрібно було при складанні декларації за II — III квартали 2011 року.

Зверніть увагу: усі зазначені вище коригування, проведені в декларації за II — III квартали 2011 року, не можна розцінювати як виправлення помилки, оскільки вони відбуваються не з вини підприємства, а спричинені нормами законодавства, що змінилося. Говорити про штрафи в цьому випадку недоречно, і відповідно фінансові санкції до підприємства застосовуватися не повинні.

Крім того, у поточному кварталі п. 5 розд. 1 Закону № 4014 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 95) уніс корективи до «Перехідних положень» Закону № 3609, завдяки яким було перенесено дату набуття чинності попередніми «прибутковими» нововведеннями Закону № 3609: із серпня на більш ранній строк — «на перше число звітного (податкового) періоду». Зокрема, це стосується правил відображення загальновиробничих витрат. Тому в декларації за рік перераховані витрати/доходи «по-новому» слід відобразити у викладеному вище порядку, тобто не як помилки, а показати правильні показники у відповідних рядках.

 

Наталія Дзюба, економіст-аналітик

 Вхід в систему ×  Сесію завершено × Ви здійснили вхід на сайт з іншого браузера або комп'ютера. Щоб читати журнали, будь ласка, авторизуйтесь ще раз
Показати пароль  Забули пароль?
 Відновлення паролю × Введіть Ваш e-mail, і ми надішлемо Вам інформацію для відновлення пароля на поштову скриньку
 Реєстрація ×

Введіть тільки ваше ім'я, щоб ми знали як до вас звернутися.
Прізвище та по ім'я батькові ви зможете пізніше вказати в своєму профілі.

 

Допускаються російські і українські символи.

Телефон використовується тільки для зв'язку з вами.

Приклад: +38 (066) 870-10-10

Даний номер телефону вже використовується користувачами : . Це часом не ви?

Ви можете увійти під одним з існуючих email адресів. Якщо Ви забули пароль, відновіть його.

Нагадуємо, що один номер телефону може бути використаний максимум 3 рази!

Пошта стане вашим логіном в системі. З її допомогою ви зможете увійти та відновити забутий пароль.

На пошту приходять системні повідомлення та інша корисна інформація.

Показати пароль 

Вкажіть пароль за допомогою якого ви зможете увійти в систему.

Натисніть кнопку "Показати пароль" , щоб побачити введені символи

Цей номер телефону прив'язаний до email адресу: .

Ви можете:

- використати інший номер телефону для реєстрації;

- увійти під одним з існуючих облікових записів;

- відновити забутий пароль

 ЗВОРОТНИЙ ДЗВІНОК ×

Введіть тільки ваше ім'я, щоб ми знали як до вас звернутися.
Прізвище та по ім'я батькові ви зможете пізніше вказати в своєму профілі.

 

Допускаються російські і українські символи.

Телефон використовується тільки для зв'язку з вами.

Приклад: +38 (066) 870-10-10

Даний номер телефону вже використовується користувачами : . Це часом не ви?

Ви можете увійти під одним з існуючих email адресів. Якщо Ви забули пароль, відновіть його.

Нагадуємо, що один номер телефону може бути використаний максимум 3 рази!

Цей номер телефону прив'язаний до email адресу: .

Ви можете:

- використати інший номер телефону для реєстрації;

- увійти під одним з існуючих облікових записів;

- відновити забутий пароль

Дякуємо за вашу заявку! Наш фахівець зв'яжеться з вами найближчим часом.
Телефони × (044) 581-10-10 (066) 87-010-10 (097) 78-010-10 Передзвоніть менi
Ви не авторизовані на сайті × Ця функція доступна тільки авторизованим користувачам. Будь ласка увійдіть або зареєструйтесь.