У цьому номері :
 
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • в разработке
63/78
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік, Золотой фонд.

Пропонуємо стислий огляд програмного забезпечення, за допомогою якого можна сформувати електронний звіт з ЄСВ, підписати ЕЦП та надіслати до Міндоходів.

Ганна Сараєва, консультант газети «Податки та бухгалтерський облік»

 

Більшості страхувальників подавати звіт з ЄСВ потрібно в електронній формі за адресою zvit@sta.gov.ua. Для подання звіту через електронну пошту необхідна наявність чинного договору про визнання електронних документів. Якщо у вас вже є такий договір з ДПІ — укладати ще один не потрібно. Далі слід визначитися, за допомогою якого програмного забезпечення ви подаватимете звіт.

Так, на сайті Міндоходів 9 жовтня з’явилася інформація (http://minrd.gov.ua/media-tsentr/novini/114089.html) про безкоштовне програмне забезпечення, яке можна використовувати для формування електронної форми звіту з ЄСВ та підписання її ключами, виданими АЦСК ІДД. Далі в таблиці наведено перелік цих програм зі стислим описом їх можливостей.

 

№ з/п

Програма

Сайт програми

Якими ключами можна підписати

Нюанси використання

1

«M.E.Doc»

http://me-doc.com.ua

УСЦ, безкоштовні ключі від АЦСК ІДД (тільки для звіту з ЄСВ)

З’явилася можливість формувати та подавати звіт з ЄСВ в електронному вигляді до Міндоходів з використанням безкоштовних ключів від ДПС

2

АРМ «Єдиний внесок»

http://www.pfu.gov.ua

Програму можна використовувати лише для формування звіту, а підписувати та надсилати звіт — за допомогою «M.E.Doc»

3

«iFin Zvit»

http://zvit.ifin.ua

Безкоштовні ключі від АЦСК ІДД, ІВК та Masterkey

Дозволяє сформувати, підписати електронними ключами та надіслати звіт з ЄСВ до Міндоходів безоплатно (детальна інструкція: http://cleverbiz.net.ua/free-esv/). Ключове слово — «сформувати». Річ у тім, що імпортований звіт, наприклад, з тієї ж «1С:Бухгалтерії 8», безоплатно надіслати не вдасться, доведеться купувати абонемент «iFin»

 

Зверніть увагу: у переліку програмного забезпечення для формування звіту з ЄСВ, викладеному на сайті Міндоходів, акцент робиться на умовно безоплатні сервіси, за допомогою яких можна підписати звіт безкоштовними ключами від АЦСК ІДД. До речі, у цьому списку немає OPZ, оскільки в останньому оновленні (1.30.23 від 30.09.2013 р.) розробники так і не включили до складу програми звіт з ЄСВ*. Утім, можливо, незабаром ситуація зміниться.

* http://minrd.gov.ua/elektronna-zvitnist/platnikam-podatkiv-pro-ele/programne-zabezpechennya-/opz-programne-zabezpechennya.

Окрім програм, наведених у таблиці, бухгалтери у своїй діяльності активно використовують «1С:Бухгалтерію 8» та інші конфігурації від фірми «1С». Причому в них не лише ведуть бухгалтерський та податковий облік, а й формують звітність. Якщо облік в інформаційній базі вівся коректно, то, як правило, більшість звітів заповнюватимуться автоматично і без перекручення інформації. Звіт з ЄСВ не є винятком. Отже, працюючи в «1С:Бухгалтерії 8» та іже з нею, ви без проблем зможете сформувати цей звіт. Пастка криється в іншому. По-перше, програма вивантажує звіт тільки у формат «dbf» (рис. 2), тоді як подавати його потрібно у форматі «xml». По-друге, підписати та надіслати звіт з ЄСВ у конфігураціях від «1С» так просто не вийде, доведеться оплатити послуги сервісу подання електронної звітності «1С:Звіт».

Попри описані вище нюанси, було б украй нерозумно втрачати можливість автоматично сформувати звіт в «1С:Бухгалтерії 8» та інших конфігураціях від «1С».

Сформований в «1С:Бухгалтерії 8» звіт можна імпортувати в демо-версію (або повну версію) «M.E.Doc». Для цього у програмі потрібно відкрити форму звіту з ЄСВ і в головному меню натиснути «Імпорт → Імпорт з dbf»: при цьому звіт буде автоматично конвертований у формат «xml» і водночас буде виконана перевірка його заповнення. Після успішної конвертації звіту його можна підписати та надіслати до Міндоходів.

Тут варто звернути вашу увагу на те, що «M.E.Doc» працює тільки з ключами «УСЦ» і Masterkey (для використання ключів Masterkey потрібно звертатися до фахівців для додаткового налаштування програми). Але для звіту з ЄСВ було зроблено виняток: так, цей звіт можна підписати в «M.E.Doc» безкоштовними ключами від АЦСК ІДД та надіслати до Міндоходів. Але це стосується лише звіту з ЄСВ.

При цьому слід мати на увазі: програма автоматично не підтягує сертифікати від центру сертифікації ключів «АЦСК ІДД ДПС». Тому налаштувати їх використання потрібно вручну. Як це зробити:

1. Зайти до меню «Адміністрування → Параметри системи» та вибрати Центр сертифікації ключів «АЦСК ІДД ДПС».

2. Із сайту http://acskidd.gov.ua завантажити свої сертифікати в окрему папку.

3. Потім у меню «Адміністрування → Сертифікати» натиснути кнопку «Додати сертифікат» і зазначити свої сертифікати, завантаживши сертифікат, вказати його тип.

4. Вибрати, який комплект підписів слід використовувати.

5. Налаштувати параметри e-mail, з якого ви надсилатимете звіти.

Крім того, не забудьте про наявність чинного договору з ДПІ на визнання електронних документів («F/J1391001 — Договір про визнання електронних документів»). А до ПФУ необхідно надіслати «P9900301 — Картку приєднання до договору про супровід електронних звітів у системі подання електронних звітів до ПФУ»*.

* Детальніше про створення цих документів ви можете прочитати тут: http://buhgalter.com.ua/articles/details/286389.

Окрім програмного забезпечення, наведеного в таблиці, сформувати звіт в електронній формі та надіслати до Міндоходів можна за допомогою програмного забезпечення від компанії Masterkey («Арт-звіт» і «Арт-звіт плюс»). Нагадаю, що «Арт-звіт» працює тільки з ключами від Masterkey.

 

Підсумуємо все викладене вище. Подати звітність з ЄСВ, підписану безкоштовними ключами від АЦСК ІДД, можна або за допомогою демо-версії «M.E.Doc», або через сервіс «IFin Zvit», але в цьому випадку дані до звіту потрібно буде вводити вручну. Маючи електронні ключі, придбані в інших центрах сертифікації, звітність з ЄСВ можна подати за допомогою програмного забезпечення, запропонованого цими центрами.